כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
תמונה של שני עצי דקל בשדה ירוק
זיכרון ראשוני:
במסגרת 'ועד  חלוצי יסוד המעלה' התארגנו 17 המשפחות הראשונות, 10 נחשבו ל"עשירות" ואילו 7 נחשבו ל"עניות" בעלי מקצוע שונים. ה"עשירים" הבטיחו ל"עניים" עזרה בקליטה, בזכות ההבטחה הם נשארו.
ציור של גבר נותן פרח ענק לגברת

שני דקלים בשדה פתוח

ממש ליד הבית, שדה חקלאי שאפשר לראות בו את כל שלבי הגידול החקלאי, לפי עונות השנה. ובלב השדה - שני דקלי ושינגטוניה ענקיים. אמצו לכם פאת שדה

המגיעים בפעם הראשונה, לביקור בעיר ראשון לציון, מתפעלים מהעיר שמתקשטת בגינות נאות, איים של ירוק בעיר של בטון. חיטוט בלבן של השכונות יגלה רֵאוֹת ירוקות , מזרקות ו"נהרות" שופעים וצמחייה עשירה, אך עדיין חסרה פיסה של הטבע, עם ריח של אדמה, גידולי שדה ופרדסים שכמעט ונעלמו. אמרנו כמעט, ואמנם, מי שמצפין באזור השכונות החדשות של צפון-מזרח העיר, מגלה שנפרשת בפניו פיסה נאה של שדות חקלאיים.

לפני שנים, הגעתי כ"עולה חדש", מקיבוץ בעמק חפר לראשון לציון. היינו משפחה צעירה, נטולת אמצעיים. את טיולי השבת שלי עם בנותיי הצעירות, ערכנו ברגל אל הפרדסים שהקיפו את העיר. אז לא היו גדרות. מטיילים היו פוקדים את הפרדסים, את מטעי הפקאנים ואת שדות בור שנשקו לעיר המתפתחת. שם, באפלולית עצי הפרדס, טיילנו מפעם לפעם, שיחקנו מחבואים בין העצים. יכולנו לבחון ולהכיר את צמחי החורף בשדות מסביב וגם קטפנו תפוז או אשכולית וישבנו לאכול בצלם של העצים. הטיול היה מסתיים בתחרות התמצאות וניווט, ובניסיון למצוא את השביל ההולך אל שני עצי דקל הוושינגטוניה המתנשאים בלב הפרדסים.

השנים חלפו. גזעי עצי ההדר הפכו מזמן למאכלת אש התנורים. התפוזים נקנים בסופר השכונתי וחלק מהמטעים ומהשדות הפתוחים, הפכו להיות בתי מגורים. בשכונות החדשות נשמע צחוקם העליז של הילדים שלא הכירו את יופיים של הפרדסים אבל חלק מאדמות הפרדס נותרו. הפרדס עצמו אמנם נעלם מהן והן הפכו לשדות חקלאיים שנמתחים בצפונה של העיר, עד בואכה כפר חב"ד. רק שני הדקלים נותרו מתנשאים במלוא יופיים בלב השדות, שני דקלי וושינגטוניה, יפי בלורית ודקי גזע.

מוצאה של "הוושינגטוניה החסונה" - כך שמה המוכר - ממקסיקו. שם היא מיתמרת לגובה של 40 מ'. בארצנו היא מסתפקת בגובה של בין 25 ל- 30 מ'. פעמיים בשנה היא פורחת בפרחים קטנים והמוני דבורים מגיעים ללגום מהצוף. הגל השני של הפריחה מתקיים ספטמבר. דקל הוושינגטוניה ידוע כעץ שדרה במקומות רבים בעולם, בקליפורניה, באריזונה, בנבאדה ועוד. הדקל הנישא שתול גם כאיור בסמלי מדינות בעולם. בארצנו, יש כמה שדרות דקלים מוכרות; שדרות ארלוזורוב בעפולה, מתהדרות בשורה צפופה של דקלים בני שמונים שנה. ביער חולדה, שדרה מפורסמת של הוושינגטוניה לצד כרמי ענבים. בעתלית, שדרה שנטע במו ידיו, אהרון אהרונסון, האגרונום שגילה את אם החיטה ועמד בראש ניל"י, ארגון המחתרת היהודית במלחמת העולם הראשונה בתקופת שלטונם של התורכים בארץ. בראשית דרכה של רעננה, לפני כמאה שנה, לכל זוג שהיה מתחתן במושבה, היו נוטעים בפתח ביתו החדש שני דקלי וושינגטוניה.

הוושינגטוניות בראשון לציון מופיעות בכמה מקומות בעיר ומשקיפות ממרום כרבולתם השובבה על הנוף ההולך ומשתנה. שני דקלי ושינגטוניה מוכרים בלב שדה חקלאי, צמרתם עדין משתובבת ברוח, ענפיה מגיעים לאורך של שלושה מ', גזעם הגמיש נד עם הרוח. הם ניצבים בודדים בשדה, מוקפים בשטחי חקלאות, כמו פעם. מדי עונה, הם רואים איך זורעים וקוצרים מסביבם. לעתים תפוחי-אדמה, לעתים חיטה, או כותנה. בתום העונה, חלק מהשדות עובר חריש עמוק כדי להפוך את האדמה, להעלות את הרגבים  מעומק השדה, לאוורר את פני הקרקע לפני הזריעה, לקראת עונת הגשמים המתקרבת. שבילים מוליכים מהבתים הסמוכים אל דקלי הוושינגטוניה, וכל חקלאי מקפיד שלא לפגוע בהם.

 

ציור של גבר עומד על גבעה ליד גבעה שעליה נמצאת גברת, והוא מתכונן לקחת את הצעד הבא
זיכרון ראשוני:
הראשונים החלו לחפור שתי בארות, האחת נחפרה בראש הגבעה, עומקה הגיע ל-12 מ', בגלל שלא נסמכו קירותיה, התמוטטה. באר שנייה נחפרה במורד ההר. שהגיעו לעומק של 17 מ' עדין לא נראו מים, וקופת העדה כבר היתה ריקה.    
* עם הילדים
מבלי לנסוע רחוק, ממש ליד הבית, שדה חקלאי שאפשר לראות בו את כל השלבים החקלאיים לפי עונות השנה. אמצו לכם פאת שדה, בימים אלה תוכלו לראות את רגבי העפר הגדולים, כדאי לטייל בניהם, ללמוד על מבנה הקרקע הכהה, לראות את הנברנים שמגיחים מעומק האדמה,  (צריך להיזהר כי עדין אנחנו בתקופת הנחשים, אחרי חריש הנחשים בורחים ומחפשים אוכל לפני שהם שוקעים בשנת החורף). אפשר להגיע לדקלים, לגעת בגזע ולראות את הגובה. כדאי גם לצלם את הילדים לידם מי יודע כמה זמן יחזיקו מעמד. לעקוב ביחד אחרי השדה ואחרי הגידולים בו במשך כל השנה, לקפוץ מפעם לפעם לפאת השדה שאימצתם. וגם, חשוב לא פחות לברך בשלום את שני הדקלים הבודדים.
איך מגיעים:
במזרח ראשון לציון, נוסעים ברח' יגאל אלון, הולך צפונה. שם הרח' מתחלף לחנה ומיכאל לוין וממשיך צפונה לדרך חיים הרצוג (עד צומת כפר חב"ד). ברמזור מס' 32, פונים מערבה, לרחוב מנחם גינדי, נוסעים עד לרמזור הראשון, מיד אחריו, מימין מפרץ חניה שם אפשר לחנות. מצפון שני עצי דקלי הוושינגטוניה, לפניהם השדה החרוש ואחריהם שדה חקלאי ירוק.
דף הבית