כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
עמדת שליח הציבור בבית הכנסת
זיכרון ראשוני:
בית הכנסת הגדול בכיכר המייסדים נבנה בשנת 1885-1889, סביבו נבנו הבתים הראשונים של המושבה. כיום בית הכנסת פעיל ומתפללים בו מדי יום.
ציור של ככר לחם שממנו חתכו פרוסה שלמה

ללוות את הרב לבית-הכנסת

הרב חיים דוד הלוי, זצ"ל היה הרב של ראשון לציון. זכה בפרס ישראל לספרות תורנית וכל חייו התפלל בבית-הכנסת של האורפלים. טיול הליכה מביתו ועד בית-הכנסת
 

רחוב קטן, ללא מוצא, יורד מרחוב ירושלים. בקצה הרחוב עצי איקליפטוסים עבי-גזע שמטילים צל ענק. הרחוב הזעיר מסתיים בגן חביב, הנסתר מהעין. בצד אחד של הרחוב, סניף רגוע של קופת-חולים. במרחק-מה אחריו בניין שבע-ימים. מולו בית מידות חדש ובוהק. אחריו, סבך של עצים ושיחים גדורים בגדר ובשער. עצי איקליפטוס רבי-שנים עטופים בצמחייה פרועה המאיימת לכסות בית קטן ונטוש. מעבר לגדר החצר הסגורה מתנשאים בתי-קומות נאים המשקיפים בזלזול על הבית הקטן. מהו הבית הזה? ומי גר כאן? כאן היה גר הרב חיים דוד הלוי, זצ"ל.

הרב חיים דוד הלוי, זצ"ל, שימש במשך עשרים ושלוש שנה רבה של העיר ראשון לציון, נחשב גאון בתורה, השתתף כחייל בלחימה במלחמת השחרור. בגיל 27, הגיע לראשון לציון, בתחילה כרב הספרדי ואחר-כך הפך להיות הרב של ראשון לציון. מקום מגוריו הראשון היה עם רעייתו בחדר האחורי בבית-הכנסת "מקור חיים" במזרח העיר, בית-הכנסת של בני העדה האורפלית. לאחר שנים, עבר לבית הקטן תחת עצי האיקליפטוסים העתיקים. מסלול הטיול מהלך מביתו של הרב, ברחוב שרה ואליהו קפלן עד לשערי בית-הכנסת האורפלי.

האורפלים, יהודים שעלו לארץ מהעיר אורפה, שמקומה בדרום-מזרח אנטוליה שבתורכיה. בשנת 1897 החלו להגיע יהודים לארץ האבות. היהודים האורפלים היו שומרי מסורת, חסונים וחזקים, עדה מלוכדת, אנשים ענווים אוהבי משפחה, שידעו לשמוח ולאכול טוב. באותם הימים, אנשי היקב בראשון לציון היו עולים לירושלים כדי לגייס עובדים לעבודה ביקב. מנהגי הכשרות חייבו את עובדי היקב להיות יהודים יראי שמים. בעונת הבציר נדרשו גם אנשים חזקים כדי להרים את חביות היין הכבדות, לבצור הענבים ולשאת את הסלים הכבדים וכך גויסו לעבודה בני העדה האורפלית, עזבו את ירושלים ועברו עם משפחתם לראשון לציון.

בינתיים "דבקו" האורפלים בראשון לציון וביקשו להיות חלק מהמושבה. צניעותם, חיי המשפחה המאוחדים ושמירת המסורת, קירבו אותם לוותיקי המושבה. המתיישבים הוותיקים תרמו אדמה להקמת בית-כנסת. הקהילה האורפלית החמה שמחה לארח בבית-הכנסת את אנשי המושבה באהבה רבה. המקום הפך למקום מפגש לבני העדה. עד היום, רבים מבני ראשון מגיעים בחגים לבית-הכנסת האורפלי וגם בני העדה שנטשו את העיר, חוזרים לתפילה בחגים. בית-הכנסת היפה מתמלא באורה ושמחה.

ציור של אדם קוטף זיתים
זיכרון ראשוני:
בית הפקידות ברחוב אחד העם 11, נבנה בשנת 1888כמרכז מערכת הפקידות של הברון והיה הבנין הגדול והמפואר במושבה. כיום שוכן במקום בית יד לבנים. 
* עם הילדים
תקופת החגים זו הזדמנות לקחת את הילדים למפגש עם בית הכנסת. בית כנסת זה ידוע במזמורים ובהכנסת האורחים היפה של בני העדה. כדאי להגיע ולהכיר את באי בית הכנסת לראות את יופיו עם הילדים. אם אתם חפצים להישאר לתפילה הילדים יכולים לצאת לגן האורפלים הסמוך לשחק.
איך מגיעים:
רחוב שרה ואליהן קפלן מתחיל ברח' ירושלים, בין רחוב הגדוד העברי ורחוב ויגודסקי. יורדים ברחוב הצר, מימין, מאחורי הגדר, ביתו של הרב, הרחוב מסתיים בגן משחקים, גן איתמר בן אב"י. פונים ימינה לרחוב הגדוד העברי עד בלפור, מטפסים במעלה בלפור עד לגן הציבורי משמאל 'גן האורפלים' חוצים את הגן ואתם בשערי בית הכנסת.
דף הבית