כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
הגזיבו בגן
זיכרון ראשוני:
13.3.1881, העלייה הראשונה החלה לאחר רצח הצאר אלכסנדר השני ברוסיה, בעקבות הרצח החלו 27.4.1881 פרעות ביהודים שהקיפו את כל הישוב באוקרינה
שני ילדים מריחים פרח שצומח ביניהם

אחות רחוקה-קרובה

רוצים לקפוץ לחו"ל? בלי דרכון ובלי מטוס? ממש לא בעיה, צריך להגיע למערב העיר, להיכנס ולשוטט בגן היפה שמוקדש לערים התאומות, ואתם כמעט בחו"ל. חמש דקות מהבית

מסלול הטיול "כמעט לחו"ל" מטווה ביד אמונה האדריכל משה בירקנטהל. העיר ראשון לציון חובקת גנים נאים, חלק מהם פרי תכנונו של האדריכל בירקנטהל. וכך אתם מוזמנים לגן מיוחד, סמוך לגן החיות העירוני. הפארק מוקדש לערים תאומות, ערים בעולם שאִתן יצרה ראשון לציון קשר אחים תאומים במשך השנים. "הרעיון היה," מסביר האדריכל בירקנטהל, "לשלב את מפת העיר ראשון לציון יחד עם הערים התאומות." הרחובות המרכזיים של העיר מוזערו לכעין מפה גדולה, ובגן הם נראים רחובות סלולים, עם סימוני מעברי חצייה ושלטי רחובות: הכרמל, ז'בוטינסקי, הרצל ועוד. בשטחים שנוצרו בין הרחובות, מוקמו החלקות של הערים התאומות. כך אפשר לראות את ריצוף המדרחוב מהעיר לובלין, את השער השחור שהועתק לכאן מהכניסה לגטו לובלין, בגטו בית-כנסת אחד ושלוש כנסיות ובכניסה למתחם לובלין, פסל שבן העיר הכין במתנה לפארק.

העיר דרשוב, מרומניה, מופיעה בפארק עם פסיפס שנמצא בחלק העליון של בית-הכנסת שהיה בעיירה (כיום המקום משמש כבית-חרושת גדול). העיר נים, על גבול צרפת, תרמה לגן מבנה מיוחד שמתאים למלחמות שוורים, הקורידה, שהעיר ידועה בהן. מצפון הולנד הגיעה אלינו עיר תאומה, איירנפיין (משם הגיעה אלינו הפרה ההולנדית), העיר שנחה על תעלות מים וסירות, מיוצגת בתעלת מים, כארבעים מטרים אורכה, שבקצהַ עוגנת סירת עץ גדולה שהילדים המשחקים בפארק יכולים לטפס אליה. סביב הבריכה הגדולה יש מקום ישיבה ומפגש להורים ולילדיהם, ולחובבי השיט של סירות מיניאטוריות, היכולים להשיט בבריכה סירות מנוע ומפרש זעירות.

הפגודה שניצבת בלבו של הגן מייצגת את העיר התאומה, טנג'ין, בסין. אמנם הפגודה נבנתה בארץ, אך הסינים שלחו פסל מייצג, עשוי שיש לבן מבהיק ומדהים ביופיו. סביב הפגודה פזורים עצי תות ועצי תפוז ננסי. העיר מינסטר שבגרמניה גם מיוצגת בגן. כאן יצרו רחוב טיפוסי לעיר - המיועד לרוכבי אופניים ולהולכי רגל - עם ספסלי ישיבה בצבע יין אדום, שלצדם פחי אשפה בעיצוב שנראה ברחובות העיר הגרמנית. סמל עיריית מינסטר מטובע על מכסי הביוב.

וכך המטיילים בגן יכולים לעבור מעיר תאומה לאחותה, לקרוא הסברים על העיר ועל הנקודות המרכזיות שבה. מסביב לגן טיילת מוגבהת, שמאפשרת להלך עליה ולהשקיף על הגן. בשתי הכניסות מזרקות יפות. הראשונה, סמוך למגרש החנייה ועליה פסיפס מרהיב שנקרא פרדס המושבה. בכניסה השנייה, על הכביש הראשי בדרך משה דיין צמוד לכניסה לגן, מתנופפים ברוח הסתיו דגלי המדינות ודגלי הערים שיש להן חלק בפינות הגן. לילדים ממתין גן משחקים גדול בפאת הגן.

אם אתם כבר כאן, ממזרח לגן נמצא גן החיות העירוני. כדאי לשלב את הסיור בגן עם הסיור בגן החיות. ועוד דבר, כדאי מאוד לקרוא את השילוט לצד כל עיר תאומה, כדי ללמוד מעט על המקום של האחות התאומה והרחוקה.

ציור של שני אנשים עם ידיים בככיסים
זיכרון ראשוני:
עקב הפרעות קמו ברוסיה תנועות "חיבת ציון" וביל"ו, שחבריהם  שאפו לעלות לארץ ישראל ולחדש בה את הישוב כקדם
* עם הילדים
אחרי הסיור, רגע לפני שתחזרו למכוניות עם ההורים, אתם יכולים להגיע לרחבת הדגלים מצוידים במקרא דגלים כדי לזהות את דגלי המדינות. אחד המקומות היפים בגן הסירה שניצבת על המים שאפשר לטפס אליה בגשר. וכדאי גם להביא סירות קטנות שאפשר להשיט אותן על המים בבריכה הארוכה. אולי המפגש יהיה זיכרון שיעלה שתגיעו לעיר התאומה בחו"ל, ותזכרו בבריכה הארוכה בגן הערים התאומות בראשון לציון.
איך מגיעים:
שד' משה דיין פונים ברמזור 82 דרומה לרח' התקומה ושמאלה לרח' גולדה מאיר שם ממתין לכם מגרש חניה.
דף הבית