כותרת

תקציר

תיאור

הידעת ימין

תמונה עליונה

הידעת שמאל

עם הילדים

איך מגיעים

תמונה ימין

תמונה שמאל

תאריך עדכון

תמונה קטנה לדף הבית

כותרת עבור דף הבית

קבצים מצורפים
נוצר בתאריך על-ידי
שונה לאחרונה ב- על-ידי
טיול ראשוני עם דובי זכאי
גן המושבה
זיכרון ראשוני:
במושבה היו 39 משפחות, שהסתכמו ב-135 נפש. השדות הזרועים לא הניבו יבולי חיטה, האיכרים נאלצו למשכן את האדמות כדי להתקיים. הברון רוטשילד שילם את דמי המשכנתא ואדמת ראשון לציון עברה לבעלותו. המושבה חדלה להיות עצמאית בסוף שנת תרמ"ג.
ציור גבר ואשה אוכלים

פינה של שלווה בעיר הסואנת

בתחילה היה המקום פרדס וחוות ניסיונות. רק בשנות השלושים של המאה שעברה הבינו שילדים זקוקים גם למרחבי משחק, הקימו פינת משחקים קטנה ומכאן הגן גדל וגדל

ערים רבות באירופה מתגאות בנהר החוצה את מרכז העיר. על גדות הנהר ניצבת שורה של בתים, וגשרים מקשרים את שתי הגדות. בארצנו היבשה והמדברית קצת קשה לסדר לכל עיר נחל זורם. לכן, חלק מפרנסי הערים מסדרים לנו דוגמא מלאכותית של "נחל קטן", נחל שבו זורמים מים בכל ימות השנה. בראשון לציון סידרו לא נחל אחד אלא שניים, שתי תעלות מים שמזכירות בצורתן תעלות השקיה של פעם, אותן אמות שהוליכו פעם מים אל הפרדסים. שני הנחלים זורמים ממש במרכז העיר, בסדרת מפלים זעירים ומזרקות. רחש פכפוך המים מלווה את העוברים והנופשים בגן. לפני שנים, היו בגן שורות דקלים, בריכה גדולה ובה שייטו ברווזים, גן החיות הקטן שהיה מוקד של סבל לחיות שבו. בינתיים החדשנות לא פסחה על הגן במרכז העיר. גן החיות הועתק למקום מרווח ויפה וגן העיר הפך לפיסה של שלווה בעיר הסואנת.

בראשית ימיו של הגן בשנת 1890, היו אמורים להגיע אל המושבה הקטנה ראשון לציון כמה אורחים חשובים: ארתור ג'יימס בלפור, סר וינסטון צ'רצ'יל ובנימין זאב הרצל. לכבוד האירוע החשוב ניטעה שדרת דקלים קנרים. לימים גדלו הדקלים והשדרה הנאה הפכה לחלק מסימני העיר. שמונה שנים לפני הנטיעה הגדולה, המקום שימש כקרקע חקלאית בידי איכרי המושבה. אלה, חסרי הניסיון, לא הצליחו לגדל דבר בארבעים הדונמים. החלקות נמכרו לפקידי הברון שחלקם היו חקלאים מנוסים והללו בדקו את האדמה כדי לבחון לאילו גידולים היא מתאימה. כך המקום הפך לחוות ניסיונות חקלאיים. לצד תחנת הניסוי ניטע פרדס מלבלב. רכילות שעולה מאותם הימים, מספרת שהגן, על עצי התפוז, היה תחום פרטי לטיולי פקידי הברון ובנות זוגם (אגדה דומה מסופרת גם על גן המושבה בראש פינה, הגן היה נחלתם הבלעדית של פקידי הברון והמתיישבים יכלו רק להציץ בין עצי הברוש שמקיפים את הגן).

רק לקראת שנת 1934 הוקמה בגן פינת משחקים לילדי היישוב המתפתח. בשנות השמונים של המאה הקודמת נפתח גן חיות (כאמור, סבל החיות גרם להעתקת גן החיות ל"חי כיף" העירוני שבמערב העיר). באמצע שנות התשעים עבר הגן שינוי גדול בניצוחו של האדריכל משה בירקנטל.

גן העיר משתרע בין רחוב הכרמל בדרום למדרחוב זבוטינסקי בצפון. בין רחוב זד"ל במזרח, לרחוב הרצל במערב. שטחו כארבעים דונמים. לצד הדקלים הוותיקים ניטעו דקלים חדשים, מזרקות מים, בריכה יפה ובמרכזה גזיבו נאה. בימי הקיץ מתקיימים בו קונצרטים. לאחרונה חזרו לגן קולות הציפורים ובמרכז הגן נבנה כלוב ציפורים ענק וסוגים שונים של בעלי כנף מעופפים בתוכו ומשוררים לטובת באי הגן. אפשר להיכנס ולסייר עד שעות החשכה. בשוליים הצפוניים-מזרחיים של הגן, באר המים העתיקה. מכאן זרמו המים להשקיית הפרדס.

רק השקמה העתיקה שמחלה פקדה אותה ונאלצו לגדוע חלק מענפיה הענקיים, רק היא ניצבת כפסל זיכרון לזמנים עברו. אם תיגשו קרוב קרוב אל הגזע הענק, תגעו בעלים הצעירים שעולים מגזעה ואולי-אולי תוכלו לשמוע את האנחה העמוקה של השקמה שאליה מתלווים סיפור או שניים על הגן ההיסטורי שהתחיל את חייו בשנת 1882.

 

ציור לחם שממנו בצעו פרוסה אחת
זיכרון ראשוני:
הכנת היין ובניית היקב בראשון לציון התחילה במקרה. אחרי אכזבה בגידול החיטה ראו מייסדי המושבה, בדרכם מיפו, בצדי הדרך שתילי גפן מקומית. הם הביאו זמורות מהגפנים אל ביתם, שתלו אותם בגינה הביתית, השתילים נקלטו וכך התחילה תעשיית היין במושבה.
* עם הילדים
ענפיה האדירים של השקמה העתיקה שימשו מקום משחק מוצל לילדי העיר לצערנו ענפיה נגדעו, כנראה בגלל מחלה, בכל אופן החל לבלוב מעניין בקצות הגזע הכרות ועדין נותר מספיק כדי לטפס עליה. זו הזדמנות להורים לספר על העצים העתיקים בגן, הדקליים הקנריים. גן משחקים וארגז חול ניצב בשולי הגן, קרוב לבית העירייה. בלובי של בית העירייה יש תערוכות יפות, שווה להיכנס להתבונן, הכניסה והצפייה ללא תשלום. היונים הרבות ליד הבריכה ממתינות למעט פירורים מהלחם שנותר מיום אתמול.
איך מגיעים:
סעו ברחוב הרצל, הרחוב המרכזי בעיר שנמתח דרומה לכיוון נס ציונה. לפני היקב יש פנייה שמאלה לרח' הכרמל. ברמזור הראשון יש פנייה נוספת לחניון מתחת לבית העירייה. כדאי לחנות בחנייה מסודרת. מדרגות ומעלית מעלות אל הגן.  
דף הבית