שירות לאומי- כל מה שרצית לדעת?

אנו מודעים למספר השאלות הרב של המועמדים לשירות לאומי לכן ריכזנו עבורכם מספר שאלות ותשובות. לכל שאלה נוספת אנא צרו איתנו קשר." " 

מי אנחנו? 
 "אגודה להתנדבות" הינה עמותה מוכרת המפעילה שירות לאומי כ-40 שנה, והיא הותיקה והגדולה ביותר. עם התרחבות פניות המתנדבים הוחלט להקים את מסגרת ש.ל.מ. - שירות לאומי ממלכתי, המיועד לבנים, לבנות שאינן דתיות ולבני מיעוטים.

מהם תחומי ההתנדבות?
תחומי השירות באגודה להתנדבות הם החינוך, הרווחה, הבריאות, הביטחון והמינהל, כשבכל תחום מגוון רחב של תפקידים שפרוסים בכל רחבי הארץ מקריית שמונה ועד אילת.

מהו תהליך הקבלה לשירות לאומי?
כל מתנדב עובר ראיון אישי מקיף בו אנו בוחנים יחד את רצונותיו ואת התאמתו לתחום ומקום השירות. לאחר המיון הראשוני נשלח המתנדב אל מקום השירות ושם מתקיים השלב הסופי בקבלתו לשירות.

איך יוצרים קשר/נרשמים לראיון?
1. דרך האתר לחצו כאן
2 מוקד האגודה 1800-233-133 פועל בימי א'-ה' בין השעות 16:00-21:00
3. רוני: 02-6521140, או במייל: slm@sherut-leumi.co.il
 
האם יש תמיכה במתנדב במהלך השירות?
האגודה להתנדבות בכלל, וצוות ש.ל.מ. בפרט, רואים ערך חשוב בליווי המתנדבים במהלך השיבוץ ובמיוחד במהלך השירות. בכל ישוב יש רכז/ת מקומי/ת שמלווה את המתנדבים בכל הנושאים המנהלתיים ובבעיות שעולות במהלך השירות. בכל אזור יש עובדת סוציאלית שתפקידה לתת מענה וליווי במידה וישנה בעיה כלכלית, חברתית וכיו"ב. בנוסף ישנו מערך הכשרה הכולל מפגשי העשרה קבועים, ימי עיון וכן הכשרה מקצועית.

למה לעשות שירות לאומי?
קודם כל בשביל למלא את החובה (והזכות) האזרחית של תרומה לחברה. מעבר לכך, השירות הלאומי הוא הזדמנות להתנסות ולהתפתח במסגרת התנדבות ייחודית, כשבנוסף מהווה כיום השירות הלאומי, בדומה לשרות הצבאי, כרטיס כניסה לחברה הישראלית ולתעסוקה עתידית.

מהם התנאים הכספיים של השירות?
למתנדב מגיעים דמי כיס חודשיים בגובה משתנה על-פי תעריף משרד הרווחה, והחזרים על נסיעות במסגרת השירות. כמו-כן המתנדב מבוטח בביטוח רפואי/לאומי ובביטוח תאונות אישיות. הכסף מועבר לחשבון המתנדב.

אלו הטבות מגיעות למי שסיים שירות לאומי?
בתום סיום שנת שירות לאומי אחת, זכאי המתנדב להטבות וזכויות לפי "חוק חיילים משוחררים", ביניהם צבירה של מענק שחרור ופיקדון הנצברים על בסיס חודשי. הקרן להכוונת חיילים משוחררים מציעה הטבות נוספות, כגון עבודה מועדפת, הקלות במשכנתא, מלגות ועוד (פרטים נוספים ביחידה להכוונת חיילים משוחררים. חלק מההטבות מגיעות רק למי שמשלים שנתיים של התנדבות בשירות הלאומי). בנוסף, החוק אוסר אפליה בקבלה לעבודה בין חיילים משוחררים לבין מתנדבי השירות הלאומי. חשוב לציין שהמתנדב מוכר על-ידי המדינה כמי ששירת שירות לאומי רק בתום שנת שירות מלאה.

מהי מסגרת השרות?
במסגרת ההתנדבות יש לשרת 5 או 6 ימים ,לפחות 40 שעות שבועיות, בתאום עם המעסיק, ובדיווח מלא ומסודר שמועבר למשרד הרווחה שמפקח על השירות הלאומי.

כמה חופשים יש בשירות הלאומי?
ישנו לוח חופשות מסודר מטעם מנהלת השרות הלאומי אזרחי לפיו פועלים. בנוסף, מתנדב המשרת 5 ימים בשבוע זכאי ל-22 ימי חופשה מלבד שבתונים. מתנדב המשרת 6 ימים בשבוע זכאי ל-26 ימי חופשה. כל מתנדב מקבל עם תחילת השירות לוח חופשות שנתי. חשוב להדגיש שאת ימי החופשה מממש המתנדב בתיאום עם מקום השירות ועם רכז/ת העמותה.
 
מי קובע את כללי השירות הלאומי?
מסגרת השירות מפוקחת ומבוקרת ע"י מנהלת השירות לאומי אזרחי במשרד ראש הממשלה וישנם כללים אחידים וברורים למתנדבים

האם מחוילים בשירות הלאומי?
לא. המסגרת אמנם מוכרת כשירות למדינה אך היא אינה צבאית אלא אזרחית.