אנדרטאות לזכרם של הנופלים בני העיר ראשון לציון

בראשון-לציון ובשכונותיה מוצבות שבע אנדרטאות המנציחות את בני ראשון-לציון אשר נפלו במערכות ישראל ובשירותי הביטחון מטרם קום המדינה ועד היום.

מדי שנה בערב יום הזיכרון לחללי צה"ל נערכים טקסי זיכרון בכל אחת מהאנדרטאות.
 
האנדרטה המרכזית לנופלים במערכות ישראל בראשון-לציון
האנדרטה ניצבת בגן שבמפגש הרחובות הרצל-ז'בוטינסקי, ביציאה הדרומית מהעיר.

האנדרטה בנויה אבני גוויל ונישאת כחומה, והיא מנציחה את בני ראשון לציון שנפלו מאז טרם קום המדינה, בשירותי הביטחון ובמערכות ישראל. בקירותיה הצדיים נישאות הכתובות: "לבנינו תהילת נצח" ו"כך נפלו גיבורים".

בחזית האנדרטה סמל החרב ועלה הזית, ולידה תותח, ששימש את הלוחמים בקרבות מלחמת העצמאות. שמותיהם של הנופלים חרותים על לוח בכותל הצפוני. כן מפורטים שדות הקרב שבהם לחמו, ובראש הלוח נאמר: "ואלה שמות בני ראשון-לציון ובנותיה אשר הערו נפשם על מזבח העם במלחמת השחרור בשנות תש"ח-תש"ט".

 
אנדרטה לבני שכונת רמת אליהו
האנדרטה ניצבת ברחוב זלמן שנאור פינת רחוב דוד המלך.
האנדרטה, הניצבת ברחבה שבכיכר דשא, הנה חומת אבן, ובראשה הפסוק: "מנשרים קלו מאריות גברו". כן חקוקה בה: "ואלה שמותיהם של בני רמת-אליהו, על שם אלי כהן הי"ד, אשר נפלו במערכות ישראל", ושמות הנופלים.

האנדרטה נחנכה ביום הזיכרון תשמ"ז (1987). היא הוקמה ביוזמתם של המשפחות השכולות ויד לבנים, ואדריכל הנוף משה בירקנטל תכנן ועיצב אותה.
 
אנדרטה לבני השכונות המזרחיות של העיר
האנדרטה ניצבת בשיכון המזרח, ברחוב ירושלים פינת רחוב יעקב.
היא ניצבת כחומה על בימת אבן, עליה לוח שיש, ובו חקוקים שמותיהם של הבנים שנפלו, והפסוקים: "מנשרים קלו מאריות גברו" ו"על במותיך חלל, איך נפלו גיבורים".
האנדרטה נחנכה ביום הזיכרון בשנת תשכ"ח. היא תוכננה בידי אנשי המחלקה לגנים ולנוף בעיריית ראשון לציון.
 
אנדרטה לעולי הגרדום
האנדרטה ניצבת בקרן הרחובות ז'בוטינסקי-עולי הגרדום.
עמוד הזיכרון ל-14 הרוגי המלכות מן המחתרות ניל"י, אצ"ל ולח"י נישא אל על.
אנשי ניל"י הועלו לגרדום על-ידי השלטון התורכי, ששלט בארץ עד תום מלחמת העולם הראשונה, בשל פעולות ריגול נגדי.
חברי אצ"ל ולח"י הועלו לגרדום על-ידי הבריטים בשל מלחמתם על סילוק השלטון הזר מהארץ. על העמוד מובאים שמותיהם לצד המחתרת שעם לוחמיה נמנו, וכן הכתובות: "העם להרוגי המלכות" ו"עלי גרדום קדשוהו".
את הקמת האנדרטה יזם איתן בלקינד, שנמנה בזמנו עם פעילי מחתרת ניל"י וכיהן אז כסגן ראש העיר. את האנדרטה תכנן אליקום גור, ובנייתה הושלמה בשנת 1965.