יחידת ההדברה

ראשון נקיה-לוגומנהל:  עופר כהן
כתובת: רח' מאירוביץ  2
טלפון: 9590006 
דואל: oferc@rishonlezion.muni.il

 

יחידת הדברת שטחים פתוחים מטפלת במגוון רחב של מזיקי בריאות כגון: יתושים, מכרסמים, תהלוכן האורן, נמלים, תיקנים, זבובים, פרעושים ונותנת מענה בכל הקשור להדברה תוך מתן עדיפות לאירועים המהווים סכנה לציבור (נחיל דבורים וכ"ו).

היחידה מטפלת בפניות תושבים ויוזמת פעילות מונעת כדלקמן:

פניות תושבים - יחידת הדברה  מטפלת בכ - 10,000 פניות תושבים במגוון רחב של מזיקים ומטרדים ציבוריים. הטיפול במרבית הפניות נעשה ע"י יצירת קשר טלפוני, הגעה לבית הפונה, סריקת השטח, זיהוי המפגע והדברה ואו צמצום נגיעות המפגע.

פעילות שוטפת (מנע יזום) –היחידה יוזמת פעולות שוטפות של  מניעה באמצעות בקורות והדברה  המבוצעות על ידי  עובדי היחידה ברחובות העיר. בכל יום סורקים העובדים רחוב/איזור נבחר,  הם נכנסים בית בית כדי לאתר מפגעים תברואתיים כגון: נגיעות מכרסמים, הימצאות מקורות מים עומדים, איסוף מידע לגבי דלתות אשפה ובורות ביוב לא תקינים.  במידת הצורך הם מדווחים ליחידת האכיפה על מפגעים אלו ומשתפים עימם פעולה לצמצום ומיגור המפגעים. לפעולות  מונעות אלו במקרים מסויימים עדיפות על פעולות הדברה.

איתור והדברת מעופפים, חרקים, נברנים ומכרסמים:
יחידת ההדברה פועלת לאיתור וטיפול במזיקים שונים הגורמים למטרד בריאותי וסביבתי:
יתושים
זבובים
תיקנים ונמלים
מכרסמים (חולדות ועכברים)
פרעושים                                                                               

יתושים
- בשנים האחרונות נתקלנו בתופעה מדאיגה מאוד  מאז פלש יתוש מזן "הנמר האסיאתי" לאזורנו,  אם בעבר היינו משייכים כל פניית יתושים למוקדי מים ידועים וקבועים ומטפלים רק בהם כיום המצב בעייתי ודורש התייחסות אישית לכל פונה. יש לציין שבניגוד לשנים קודמות נמצאו דגירות גם בתקופת החורף, זו תופעה נדירה, מדאיגה המצריכה ההיערכות מיוחדת לצמצום היתושים לאורך כל השנה. עובדי ההדברה מתאמים ומגיעים לבית הפונה ובמידת הצורך מבצעים ניטור גם בבתים סמוכים וממגרים מוקדי מים רבים, עבודה זו המתבצעת ביסודיות וגוזלת  זמן , אך בזכות עבודה קשה זו ישנן תוצאות חיוביות  בשטח.
מקורות מים עומדים מהווים מוקד לדגירת יתושים. בכדי להתמודד טוב יותר עם הבעיה, מומלץ כי כל תושב יבצע סריקה בחצר ביתו בכדי לרוקן כלי אגירה המלאים במים תחתיות של עציצים, צמיגים, בריכות ילדים, דליים, חביות, אדניות).להנחיות למניעת יתושים. 
כיוון שהתעלות ומוקדי הדגירה הקבועים מטופלים ע"י עובדי ההדברה אחת לשבוע באופן קבוע ולאורך רוב חודשי השנה. מרבית מפגעי היתושים כיום נמצאים בשטח הפרטי.
להלן הרשימה של  עשרות מוקדי דגירה עדכניים בהם אנו מבצעים בדיקות והדברה אחת לשבוע).
הגברת מודעות הציבור בנושא יתושים – כחלק מהרצון לצמצם את התפתחותם של היתושים אנו עושים רבות כדי להחדיר נושא זה לידיעת הציבור: פרסום באתר העירייה, פרסום בעיתונות המקומית ושלטי חוצות מספר פעמים בשנה, חלוקת עלוני הסברה וייעוץ לתושבים על דרכי ההתמודדות והמניעה של התפתחות יתושים בשטחם הפרטי,  בעת מבצעי מניעה שעורכים מפקחי יחידת הדברה.

טרמיטים - הימצאות טרמיטים בשטח הפרטי הינה תופעה קשה במיוחד, אך הטיפול בה צריך להיעשות על - ידי בעל הנכס בו נמצאה הנגיעות, עיריית ראשון לציון מטפלת בשטח הציבורי, מנסה לצמצם ולהילחם עד כמה שניתן במזיק זה. יחד עם זאת נשמח להגיע, לזהות את המזיק ולייעץ בתחום אחריותנו.

מכרסמים - במשך השנה מתקבלות אלפי פניות בנוגע לעכברים/חולדות. התמודדות מול מטרד זה דורשת מיומנות גבוהה לזיהוי ואיתור המוקד, לעיתים נדרשת סריקה של מספר מבנים ממקום הפנייה כדי לאתר את מחילות המכרסמים. אנו מניחים פתיון רעיל בתוך מחילות שאנו מאתרים או לחילופין בבורות ביוב, איננו מניחים פתיונות מעל פני השטח, כדי למנוע הדברה לא רצוייה שעלולה לפגוע בחיות מחמד או בבני אדם.

צרעות -  במהלך חודשי הקיץ ועד חודש נובמבר מתקבלות מאות פניות לגבי צרעות ודבורים, הטיפול בהם מחייב ריכוז, זהירות, סבלנות ומקצועיות רבה .

תהלוכן האורן -  טוואי התהלוכה הינו סוג של עש ממשפחת התהלוכנים. הזחלים שבוקעים חיים חיי חברה, הם נעים בשיירה מן העץ אל האדמה ושם הם מתגלמים למשך חודשי הקיץ. הנזק שנגרם ע"י תהלוכן האורן: התייבשות עץ האורן, נזק לאדם ולבעלי החיים בתגובות אלרגיה. בעיר יש כ - 450  עצי אורן חלק לא מבוטל מהם במוסדות חינוך, בחודשים דצמבר - פברואר אנו מבצעים בקורות ברחבי העיר כדי לאתר עצים נגועים ומבצעים קידוחים והזרקת חומר הדברה לגזע העץ.  לרשימת מיקום וכתובת עצי אורן, בהם בוצעו בדיקה וטיפול בעצים הנגועים, תהלוכן האורן, בשנת 2014 .

פגרים - הדברת פגר מתבצעת כאשר הוא נגוע במזיקים וקיים קושי עקב כך לאסוף את הפגר. ריסוס הפגר וחיטוי המקום ע"י חומר מטשטש ריח ואנטיבקטריאלי המשמיד חיידקים ומונע מחלות הינו חיוני לבריאות הציבור. במידת הצורך נעשית גם  הדברת פרעושים שעזבו את גוף החיה המתה ומחפשים פונדקאי אחר. הפרעושיםעלולים להיטפל  לאדם הנמצא בקרבת הפגר ולהעביר מחלות קשות לכן חשוב לבצע חיטוי והדברה או ריסוס נגד פרעושים, קרציות או רימות (בשלב מתקדם)

דגימות מי ים/ נופש
- יחידת הדברה שולחת נציג פעם בשבוע כדי לקחת דגימות מי ים ומי נופש מהבריכות העירונית ומכל סוכת מציל ומביאות אותן למעבדת משרד הבריאות באבו כביר לבדיקות איכות המים.

לסיכום, ההתמודדות מול הטבע אינה קלה  היא מצריכה זמן, עבודה ולא פחות חשוב  חינוך למודעות . אנו עושים את המירב לצמצם מפגעים אלו תוך שמירה מרבית על  איזון בין הטבע לבריאות הציבור באופן כזה  ששגרת חיינו לא תיפגע.
אנו ביחידת הדברה, מינהל איכות הסביבה ועיריית ראשון עושים רבות כדי לשמור על בריאות נאותה של הציבור והסביבה שגדלים מידי שנה במספר התושבים ובשטח הבנוי. 

 שימוש בחומרי הדברה לפי מזיק -2016
דבורים אדמירל - פירטרואיד, במקרים רבים מזמינים כוורן שיאסוף את הקן
צרעות אדמירל - פירטרואיד
חולדות רטימון - אנטיקואגולנט,  ברודיטופ פסטה – אנטיקואגלנט, ברודיטופ בלוק - אנטיקואגולנט
עכברים רטימון - אנטיקואגולנט, ברודיטופ פסטה – אנטיקואגלנט, ברודיטופ בלוק - אנטיקואגולנט
יתושים שמן PP2222 או MLO
נמלים אדמירל - פירטרואיד
פרעושים אדמירל - פירטרואיד
ברחשים פירטרואיד
זבובים פיילוט של מלכודות זבובים
הדברת מקורות מים עומדים שמן PP2222 או MLO - השנה תיבחן האפשרות לשימוש ב - bti
תהלוכן האורן נימקס 45
ריסוס פגרים אדמירל - פירטרואיד
חשוב להדגיש: יחידת הדברה מתמקדת באיתור המפגעים ובמציאת פתרונות מניעה טרם השימוש בחומרי הדברה

 

טבלת סיכום פעילות יחידת ההדברה לשנת 2015:

                         
נושא  ינואר פבר' מרץ אפריל מאי יוני יולי אוג' ספט' אוקט' נובמ' דצמ'
 איתור וטיפול במוקדי מזיקי בריאות 194 201 453 502 1808 1484 1420 962 874 1251 1214 596
 טיפול הדברה מונעת 2100 2668 3096 2919 1596 1492 820 1278 1366 3699 1786 2044
דגימות מי ים ובריכות 6 6 6 26 26 32 32 40 32 11 13 11