תערוכה בגלריה

רֶזוֹלוּצְיָה

דניאל חנוך
אוצרת: עדי אנג'ל
פתיחה: יום ה' 5.7.18
בשעה 20:00
גלריית בית יד לבנים
רח' אחד העם 20, ראשון-לציון
שעות פעילות: ימים א'-ה' 13:00-8:30, 19:00-17:00

 

 

דניאל חנוך

שמונים אחוז משטח הנגב הוא שטח צבאי סגור. שטח בו צה״ל והתעשייה הצבאית מתאמנים ועורכים ניסויים בנשק. שטחים אלו משתרעים על כמחצית משטחה של מדינת ישראל.

"שטח צבאי סגור" היא אחת מתקנות ההגנה לשעת חרום. תקנה זו מאפשרת לכוחות הביטחון להכריז על אזור מסוים כשטח שהכניסה אליו מוגבלת ומחייבת תיאום ואישור. כך, שטחים מסוג זה נותרים הרחק מעין הציבור ומתודעתו.

דניאל החל את מסעו אל שטחי האימונים הסגורים בנגב באמצעות תצלומי לוויין, דרכם הוא זיהה אזורים בהם ניכר שהצבא משנה את פני השטח ומשפיע על הנוף. בכדי לבחון את ממצאיו יצא למסעות חיפוש במדבר.

במסעותיו גילה סיפור אמביוולנטי הנע בין טראומה לאסתטיקה, בין כאב לעונג, בין זיכרון למציאות. דניאל מצלם את השקט שאחרי, את מה שנשאר. צילומיו מספקים רזולוציה מוגברת על הנעשה בשטח ובוחנים את המימד הפיסולי של שיירי האימונים: קיר בטון מחורר מירי פגזים, נפל פגז בשטח שצייר מעגל מושלם, כלי רכב צבאיים המפורקים ומורכבים מחדש ועוד.

המשמעות המילולית של המילה רֶזוֹלוּצְיָה היא כושר הפרדה או כושר הבחנה. ושני אלו ללא ספק באים לידי ביטוי בצילומיו של דניאל. דניאל
מצלם מתוך רגישות והתבוננות בפרטים. צילומיו נקיים, אסתטיים, רומנטיים אפילו. בחירתו להציג את מרבית צילומיו בשחור לבן מרחיקה את הדימוי המצולם מהמציאות המוכרת לנו, מנטרלת את משמעותו, ומאפשרת לצופה בו התבוננות וקריאה מחודשת. דניאל מצליח להבחין בפרטים, להפריד אותם מרצף הזמן, המקום והמשמעות, ובכך לייצר
למתבונן בתערוכתו תחושה דואלית של נחת ואי נחת בה בעת.