תערוכה בגלריה

 

 

תערוכת מגזרות נייר קבוצתית של ארגון גוזרי הנייר בישראל "עין לציון צופיה" 
אוצרת: עדי אנג'ל
משתתפים: מרב אברמוביץ, נעה אטיאס, רינה בירן, רפי דנקנר, גליה היפש, אלישבע הרוש, מרסי ויזל, נורית יובל, נפתלי מזעקי, הניה מליכסון, שושנה נוימן,  בת-חן נורני אשבל, דוד פישר, שלומית פלס, תרזה פרסאי, נעמי קאסוטו, פרומה קדרון, לידיה קלם, אורה רוזנברג, יעל רוזנפלד, סימון שליאכטר, נעמי שפירא.

אירוע חגיגי לפתיחת התערוכה
בית יד לבנים, יום שני, 9.4.2018, כ"ד בניסן תשע"ח, בשעה 18:00
משך התערוכה: 10.4.2018- 27.6.2018

 

עין לציון צופיה

לרגל שנת השבעים למדינת ישראל אנו שמחים לארח בגלריית בית יד לבנים את תערוכת מגזרות הנייר של ארגון גוזרי הנייר בישראל. נדמה כי אין מקום מתאים יותר לארח תערוכה שכזו מאשר בבית יד לבנים בראשון לציון. העיר ראשון לציון ובית יד לבנים קשורים בקשר הדוק אל הציונות.

הבית בו שוכן כיום בית יד לבנים נבנה בשנת 1894 ונחשב למבנה הגדול והמפואר ביותר במושבה ראשון-לציון.  הבית שימש למגורי פקידי הברון רוטשילד, וכמרכז אדמיניסטרטיבי של הנהלת המושבות. בשנת 1898,התארח בבית זה בנימין זאב הרצל במסגרת ביקורו בארץ ישראל. כיום בבית יד לבנים מונצחים מעל ל 600 נופלים בני ראשון לציון מלפני קום המדינה ולאחריה אשר  "במותם ציוו לנו את החיים". במבנה הסמוך לגלריה התגורר האיכר שמואל כהן, מי שהלחין את המנגינה למילות 'התקווה' שכתב נפתלי הרץ אימבר, וכך במושבה ראשון לציון הושר לראשונה המנון התקווה בשנת 1885.

התערוכה "עין לציון צופיה" מציגה את החיים והתקווה. התערוכה משקפת את הכמיהה האין סופית של עמנו להיות עם חופשי בארצנו, ארץ ציון ירושלים. מגזרות הנייר המוצגות בתערוכה הן תוצאה של עבודה יצירתית עמלנית ומדויקת המנכיחה את אותה הכמיהה באומנות. בין העבודות ניתן לזהות את סמלי המדינה והציונות, את ירושלים בירת מדינת ישראל, נגזרת נהדרת המתארת את ראשון לציון אם המושבות .וכמו כן סצנות הלקוחות מתוך הזיכרון הקולקטיבי של כולנו כדוגמת: החלוצים, מעגלי ההורה, היישוב החקלאי בארצנו ועוד.  

מגזרת נייר היא אמנות עיצוב וחיתוך נייר. העבודה על מגזרות הנייר היא ארוכה ודורשת סבלנות ודיוק רב, אין מקום לטעויות, טעות בחיתוך יכולה לגרור אחריה התחלה מחדש של היצירה כולה. באותה עדינות ודייקנות בה מטפלים אמני ארגון גוזרי הנייר ביצירותיהם- הם חוברים יחד לכדי תערוכה מלאה, עשירה, עדינה  ומדויקת המציגה משהו מתוך אותה תקווה,  שהיא כבר בת שנות אלפיים אך רלוונטית היום בדיוק כמו לפני אלפיים שנה, אם לא יותר.

עדי אנג'ל אוצרת גלריית בית יד לבנים ראשון לציון.