אוסטשינסקי שמואל

בת זוג: מרים
פרטים אישיים:
שנת לידה: 1864 התרכ"ד
מקום הלידה: אוסטשין (מינסק)
שנת עלייה: 1886 תרמ"ו
שנת הגעה למושבה: 1886 תרמ"ו
עיסוק: איכר
שנת הפטירה: 1940 ת"ש
מקום הקבורה: ראשון לציון
 

ציוני דרך

שמואל אוסטשינסקי ואחיו אליהו עלו לארץ ישראל בשנת 1886, רכשו קרקע בראשון לציון והחלו לעבדה. שמואל יחד עם חבריו ד. זברג ומיכאל הלפרין יסדו בראשון לציון את 'אגודת הפועלים' הראשונה בארץ ישראל. שמואל השתתף ביסוד 'אגודת האלף', היה ממייסדי 'התאחדות האיכרים' , ו'אגודת הכורמים הקואופרטיבית'. אדמות רבות נרכשו על שמו. משכנו זאב אברמוביץ רכש אדמת טרשים לטובת הקמתה של 'שכונת התימנים', ובתמורה מסר כרם ענבים משובח. גם לטובת 'קרן קימת' הפריש שטח מאדמתו.
 
שמואל היה מראשוני מקימי המושבות חדרה וכפר סבא. יצא לו שם של בורר מכובד, בכל הסכסוכים בין יחידים או מוסדות התבקש לפשר ולסייע. השתמשו בתיווכו ובנסיונו המשפטי בבוררות ובתיווך בני ראשון לציון, בני עקרון, בני פתח תקוה, רחובות, נס ציונה זכרון יעקב ויתר מושבות הצפון. בפי התימנים מקימי שכונת שיבת ציון נקרא 'שמואל אבינו'.
מספר פעמים נבחר כראש ה'ועד החקלאי' בראשון לציון, שימש כחבר מועצה ולעיתים אף שימש כראש ועד המועצה. ביתו היה פתוח לכל.
 
בימי כהונתו כראש ועד המועצה תרפ"ו (1926)- תרפ"ז (1927), יבשה העירייה את הביצות שעל יד 'מעיין שמשון', מקור מחלת הקדחת. סודר 'ספר האחוזה', נערכה חגיגה למיסד זלמן דוד לבונטין ואשתו אשר נדבו בניין ספרייה לעדת ראשון לציון, נחתם חוזה עם חברת 'סולל בונה' בדבר סלילת כביש במושבה, רחוב ירושלים.
 
התקבלה הלוואה בסך 500 לירות ארץ ישראליות מההנהלה הציונית עבור סלילת כביש ירושלים, אשר סיפק עבודה לפועלים מובטלים רבים. נשלם בנין גן הילדים. כמו כן נחתם חוזה עם בעלי הזכיון: רפפורט- וינברג לתקן את הבאר העתיקה, לחפור ולבנות את הבאר החדשה, ולספק מים למושבה.
 
מתוך: דוד יודילוביץ, ראשון לציון 1882-1941, תש"א