פרימן יעקב

פרימן יעקב

פרטים אישיים:

בת הזוג : שרה
שנת הלידה: 1876 תרל"ו
מקום לידה: ורשה
שנת עליה: 1882 תרמ"ב
עיסוק: כורם ,  מודד
שנת פטירה: 1947
מקום קבורה: ראשון לציון

ציוני דרך:

בהיותו בן שש, עלה עם הוריו לארץ ישראל. יעקב קיבל חינוך בבית הספר בראשון לציון מוריו היו מרדכי לובמן, דוד יודילוביץ ושלמה אבולעפיה. הוא התאכר ונעשה לכורם. למד והשתלם במקצוע המדידה, במשך שנים רבות שימש כמודד של אדמות המושבה והניח גבולות לכל חלקת שדה ולכל מגרש. הוא ניהל את ספר האחוזה בועד המושבה והמועצה המקומית.
עמד כ-שש עשרה שנים בראש הנהלת בנק "הלוואה וחסכון" במושבה. בשנת התרצ"ב ( 1931) נבחר לראשות המועצה המקומית ופעל עד שנת התרצ"ו (1936 ).
שנות פעילותו של יעקב פרימן כראש המועצה בראשון לציון היו ימי גאות בארץ. העליה התגברה והצמאון לקרקע לנטיעת פרדס או למגרש לשם הקמת בנין, היה גדול בכל רחבי הארץ.
ראשון לציון התפתחה לאורך ולרוחב ע"י כוחות חדשים שזרמו אליה מן הגולה והתיישבו בתוכה. העולים החדשים הכניסו זרם חיים חדש במושבה. התרחבה פעילות הבנייה, מגרשים "נחטפו" ממש מיד ליד. דבר זה הזרים זרם דם חי ותוסס גם בקרב המועצה המקומית שהיתה בתקופה ההיא דלה באמצעים כספיים, בעלי החובות העיקו עליה ואנשי המושבה לא יכלו לספק את כל הצרכים הציבוריים, ותוספת העולים החדשים סייעה למועצה המקומית, שבראשה עמד יעקב פרימן, לרענן ולשפר את פני המושבה ולהפעיל את מוסדותיה השונים.
בעת כהונתו של יעקב פרימן נבנו בתי חרושת שונים, כמו: "תרזה", "כתר", "אוקבה", "גביש" וכו' גם בית לפועלים נבנה על מגרש העדה . תקציב המועצה גדל גם בהכנסתיו גם בהוצאותיו. נתנה היכולת למועצה, להכניס סדרים ולשפר את המוסדות החינוכיים והתרבותיים - בית הספר וגן הילדים נכנסו לרשותה של המועצה והצד הכספי היה בפקוחה. נוסדה ועדת תרבות ע"י המועצה המקומית. וזו סדרה הרצאות שונות על נושאים שונים - מעין המשך "ערבי הקריאה" שלפנים, נשפים וכו'. בזמן ראשותו של יעקב פרימן נבנה בנין מיוחד לספריה ואולם "לקריאה" בתרומתו של זקן מייסדי ראשון לציון זלמן דוד ליבונטין. המועצה הקציבה סכום מסויים לספריה לשם רכישת ספרים המופעים חדשים לבקרים. שטח שרות הרפואה התרחב וגדל גם הוא. המועצה סדרה שרות רפואי במוסדות החינוך, פקוח סניטרי על הרחובות, חנויות מכלת, מסעדות, בתי מלון וכדומה. לעבודות הציבוריות היתה תשומת לב מיוחדת. הדרכים תוקנו, יושרו, נסללו כבישים חדשים, וזופתו, נוספו בנינים ציבוריים, בית ספר הוגדל על ידי קומה שניה. בימי שרותו של י. פרימן נשתנו פני המושבה לטובה .
ממפעלי יעקב פרימן: 18.6.33: המהנדס פונורוב סידר תכנית לבנין השוק ובית מרחץ. 6.7.33: ערכו מפקד אוכלסין במושבה, 11.7.33: מסרו מגרש לבנין בית "המכבי", 10.8.33: נתקבל לויטה לגובה מסי המושבה ומנהל המשק של העדה, 26.9.33 נחתם חוזה חכירה עם איתן בלקינד בקשר לבניית בנין קולנוע "נעמן", 15.7.34: החכירו את השוק לזלקינד פאר לתשע עשרה שנה, שוק מודרני שבנה פאר בכוחות עצמו על קרקע העדה.

מתוך: דוד יודילוביץ, ראשון לציון 1882-1941, תש"א

 

חזור