בלקינד שמשון

 

בלקינד שמשוןפרטים אישיים:

בת זוג:  פנינה-פאני
שנת לידה: 1865, תרכ"ה
מקום הלידה:  להויסיק פלך מינסק
שנת העליה:  1882, תרמ"ג
שנת הגעה למושבה:  1882, תרמ"ג
עיסוק:  איכר
תאריך פטירה:  1937, תרצ"ז
מקום קבורה:  ראשון לציון

ציוני דרך:

שמשון חונך בבית ציוני שהדגש בו היה חינוך והשכלה עברית רחבה. הוא החל את לימודיו בפטרבורג, ולפרנסתו עבד כעוזר בבית מרקחת. עם התפסו לרוח ביל"ו החליט לעלות לארץ ישראל. הגיע ליפו בתחילת שנת תרמ"ג עבד עם שאר בני ביל"ו כפועל במקוה ישראל ובחודש נובמבר 1882 הגיע לראשון לציון. בשנת תרמ"ח 1888 נשא לאשה את פנינה בת המייסד פריימן מרדכי, והחל בבניית ביתם. פרשת חייו של שמשון ואשתו היא פרשה עגומה מצד אחד אך נעלה מצד שני. כל ימי חייהם עמלו וסבלו, ותמיד חיו במחסור, אך את בניהם חינכו להיות נאמנים לעמם ולארצם. שמשון ופנינה נשאו בגבורה את אסונותיהם.

פעילותו הציבורית של שמשון:
שנת התרפ"א היתה למושבה שנת חלוקי דעות וסכסוכים פנימיים. ראש הועד הקודם התפטר ונבחר שמשון בלקינד, לראש הועד, ומכל חברי הועד שנטשו את המערכה נשארו רק שני פעילים: שמשון בלקינד ומרדכי אברמוביץ, גם מרדכי אברמוביץ מילא, כמה פעמים את משרת ראש הועד.
ובתקופה זאת תוקנו תיקונים חשובים: הממשלה הקימה דואר ממשלתי רישמי בראשון- לציון בבית שעל יד בית מרקחת העדה, בפינת רוטשילד – הרצל (היום אחד העם). עקב הפקעת מחירים בשוק המושבה, הוכרזה שביתה. הונהג סידור תכני לבחירות רשמיות למועצה המקומית. הוחלט לקבל מס ממכניסי סחורות לשוק. טחנת המושבה שהיתה סגורה, חודשה והוכשרה מחדש. נתמנה ממונה מיוחד לגביית המסים.

מתוך: דוד יודילוביץ, ראשון לציון 1882-1941, תש"א

חזור