המייסדים

 

צבי הכהן לבונטין

 

צבי הכהן לבונטין -נולד בשנת תקצ"ב, 1832, בניקולייב, רוסיה. היה סוחר בעל נכסים. הגיע לראשון - לציון בהיותו בן 50 יחד עם אשתו לאה. רכש מחצית שטח המושבה וממנה הקציב 360 דונם לשש משפחות חסרות אמצעים. חי בראשון לציון עם אשתו עד יומו האחרון. נפטר בעשרה בטבת שנת התרנ"ח, 1898. הובא לקבורה בראשון-לציון.

 

זאב אברמוביץ

 

זאב אברמוביץ - נולד בשנת תר"ג, 1843, בפטרבורג, רוסיה היה סוחר, בעל בית חרושת. הגיע לראשון - לציון בהיותו בן 39. אשתו חיה-שרה ולהם שבעה ילדים. רכש בכספו חלקת אדמה ונטע כרם. היה חבר בוועד המושבה וכיהן כגזבר שנים רבות. נפטר בן 72, ערב ראש חודש שבט שנת תרע"ה, 1915. הובא לקבורה בראשון לציון.

 

יהודה לייב חנקין

 

יהודה (לייב) חנקין - נולד בשנת תר"ב, 1842 , בליטא, רוסיה. היה בעל אחוזה. הגיע לראשון - לציון בהיותו בן 40. אשתו שרה ולהם שני ילדים. רכש בכספו חלקת אדמה. על סמך נסיונו, שימש מדריך חקלאי ראשון לאנשי המושבה. הקים את הבית הראשון במושבה העברית הראשונה. עזב את ראשון - לציון בשנת תרמ"ז, 1887. נפטר ביפו בט"ו כסלו שנת תרנ"ד, 1894. בזמן מלחמת העולם הראשונה הובא לקבורה בראשון לציון.

 

לוי יצחק איזנבנד - נולד בניקולייב, רוסיה. היה בעל נכסים. הגיע לראשון-לציון בשנת תרמ"ב,1882 אשתו מינדל ולהם שישה ילדים. היה הראשון בין חוגגי חנוכת הבית במושבה. בשל מחסור בבניינים שימש ביתו בית - וועד לחברי המושבה. עקב סכסוך האיכרים עם פקיד הברון אוסוביצקי, הוכרח לעזוב את המושבה בשנת תרמ"ה, 1885. נפטר באדר שנת תרמ"ט, 1889. הובא לקבורה בחיפה.

אהרון מרדכי פרימן

 

אהרון מרדכי פרימן - נולד בכ"א טבת שנת תר"ו , 1846 בורשה, פולין. היה סוחר במקצועו. הגיע לראשון לציון בהיותו בן 36. אשתו מרים ולהם שישה ילדים. רכש בכספו חלקת אדמה. מיום ייסוד המושבה וכמעט עד יומו האחרון "..היה מסדר ומתקן את חיי המושבה בחומר וברוח, לוקח חלק ביסוד ועדים שונים, מארגן את "ועד בית הנבחרים" (וועד המושבה) ששנים רבות עמד בראשו. מייסד בית כנסת, בית מדרש, בית תלמוד תורה, גמילות חסד וכ"ד...".

 

יעקב פרץ פרימן

 

יעקב פרץ פרימן - נולד בה' שבט שנת תרי"א 1851, בורשה , פולין. היה סוחר במקצועו. הגיע לראשון לציון בהיותו בן 31. אשתו שפרה ולהם שלושה ילדים. רכש בכספו חלקת אדמה. קשה היה ליעקב פרץ ולמשפחתו להתאקלם ולהשתקע בארץ. בסוף שנת תרמ"ג,1883, עזב את הארץ וחזר עם כל בני משפחתו לוורשה. נפטר בכ"א אדר תר"פ, 1920. הובא לקבורה בורשה.

 

יוסף פיינברג


יוסף פינברג
- נולד ב-י' תשרי שנת תרט"ז, 1856, בסבסטופול, רוסיה. היה כימאי. הגיע לראשון לציון בגיל 26. אשתו ברטה ולהם שני ילדים. רכש בכספו חלקת אדמה. כשליח המושבה התייצב בפני הברון דה-רוטשילד. בעזרת הרב צדוק כהן ומ. ארלינגר, הצליח להטות את לבו ליישוב ארץ - ישראל ולהרים תרומה לראשון לציון. סכסוך עם הפקידות חייב את יוסף פינברג לעזוב את המושבה, בשנת התרמ"ו, 1886. התיישב בלוד. אחר כך עבר ליפו. נפטר ביריחו בט"ו אדר ב' שנת תרס"ב, 1902.

 

זלמן דוד לבונטין

זלמן דוד לבונטין - נולד בט"ו אייר תרט"ז, 1856, בוארשה, רוסיה. היה פקיד בנק. הגיע לראשון לציון בהיותו בן 27 עם אשתו צפורה - פייגה. רכש בכספו חלקת אדמה. הקים את "ועד חלוצי יסוד המעלה" ועמד בראש קבוצת המייסדים של ראשון לציון. בשנת תרמ"ג, 1883, נאלץ לעזוב את הארץ ולשוב לרוסיה מטעמים חומריים. בשנת תרס"ג, 1903, שב לבונטין לארץ, ייסד את סניף בנק אפ"ק (אנגלו-פלסטין-קומפני) ועמד בראשו עד שנת 1924. היה מבוני בית - הכנסת הגדול בתל - אביב. במלאות לו 80 שנה נבחר לאזרח כבוד בתל-אביב ובראשון-לציון. באותה שנה (תרצ"ו, 1935) בנה ספריה ציבורית בראשון -לציון על שמו ועל שם רעייתו. נפטר בי"ג סיון ת"ש, 1940. הובא לקבורה בראשון לציון.

 

שרגא פיבל היסמן

 

שרגא פייבל היסמן - נולד בניקולייב, רוסיה היה סוחר במקצועו. הגיע לראשון-לציון עם אשתו פייגה - צפורה ועם בתו. רכש בכספו חלקת אדמה. היה בין הראשונים שנטעו כרם ובנו בית במושבה. בשנת תרמ"ו, 1886, כשנגזר על יוסף פינברג חברו לעזוב את המושבה, לא יכול היה לשאת את העלבון ועזב גם הוא את המושבה. היסמן מכר את רכושו והתיישב בירושלים, שם חי חיי פרישות. נפטר בכ"ד אדר בשנת תרצ"ג, 1933. הובא לקבורה בראשון לציון.

 

ראובן יודלביץ

 

ראובן יודילביץ - נולד בשנת תרכ"ב , 1862, בקרמנצ'וג, רוסיה. היה פקיד. הגיע לראשון לציון בהיותו בן 20. אשתו בתיה ולהם בן. קנה מצבי הכהן לבונטין חלקת אדמה. נטע כרם, בנה בית והיה חבר פעיל במושבה. ביתו היה בית ועד לחובבי נגינה שירה וזמרה. בשנת תרפ"ז 1927, עזב את המושבה עבר לתל - אביב והיה אחד מראשוני בוניה. נפטר בכ"ד אדר בשנת תרצ"ג, 1933. הובא לקבורה בראשון לציון.

 

יצחק גרברג - על מייסד זה אין הרבה ידיעות. מוצאו מחרסין, רוסיה. היה פחח. הגיע לראשון-לציון בשנת תרמ"ב, 1882, בלווית אשתו ובת אחת. רכש שבעים דונם אדמה אך כעבור שנתיים (תרמ"ד, 1884) מכר את נחלתו לפקידות ושב עם בני ביתו לחרסין, לגלות רוסיה.

נפתלי אברהם הלל

 

נפתלי אברהם הלל - נולד בשנת תר"ח, 1848, בפודול - אילוי, רומניה. היה סוחר. הגיע לראשון-לציון בהיותו בן 39. אשתו רחל-לאה ולהם שני ילדים. יחד עם זלמן דוד לבונטין הגה ביפו את רעיון ייסוד "ועד חלוצי יסוד המעלה" ובט"ו באב תרמ"ב, היה בין העולים הראשונים על אדמת ראשון - לציון. עסק בחקלאות, בעבודות ציבוריות וברבות הימים נבחר לראש ועד המושבה. נפטר ביום ז' תשרי תרס"ז,1907 ברומניה והובא לקבורה בבית העלמין ראשון-לציון.

 

משה כהן

 

משה כהן - נולד בשנת תרכ"ב 1862, בניקולייב, רוסיה. היה כורם. הגיע לראשון-לציון בהיותו בן 20, נשוי לאשתו פנינה הצטרף למייסד בנימין פיין ושניהם קיבלו חלקה אחת של ארבעים דונם יחדיו. כשלושים שנה נשא בעול ההתיישבות עד כי כרע תחת המחסור והחובות. עזב את ראשון-לציון בשנת תרע"א, 1911. נדד לאוסטרליה ומשם בחזרה לאירופה, בנסיון להיטיב את מצבו הכלכלי. נפטר בכ"ט אדר א' בשנת תרפ"ט, 1929. הובא לקבורה בפריז, צרפת.

 

צבי פוסיצ'לסקי - על מייסד זה אין הרבה ידיעות. היה רוקח מדופלם. הגיע לראשון-לציון בשנת תרמ"ב ובמשך שש שנים ניהל את בית-הרפואות שייסד הברון רוטשילד במושבה. בשנת התרמ"ט, 1889, מכר את נחלתו לפקידות ונסע לחוץ-לארץ חי בפריז זמן מה. נפטר בשנת תרס"ז, 1907. הובא לקבורה בקהיר, מצרים.

בנימין פיין

 

בנימין פיין - נולד בשנת תרכ"ד, 1864, באוקראינה. היה איכר. הגיע לראשון-לציון בהיותו בן 18 רווק. נטע כרמים, שקדים, עצי פרי והיה חלוץ מגדלי האתרוגים במושבות. מגידול האתרוגים קיווה להבנות, אך השקעותיו לא הוכתרו בהצלחה. בשל מרירות ואכזבה קשה שם קץ לחייו תחת עץ אתרוג בלב פרדסו ביום ג' סיון תרס"ט, 1909. הובא לקבורה בראשון-לציון.

 

אליעזר אלחנן שליט

 

אליעזר אלחנן שליט - נולד בי"ד אדר תר"ו, 1846, בפוניוז, ליטא היה סוחר. הגיע לראשון -לציון בהיותו בן 36. אשתו שרה ולהם ארבעה ילדים. נחשב למומחה המושבה בענייני חקלאות אליו פנו בשאלות ובעצתו הלכו. בגיל 68 חלה במחלה אנושה. נסע לברלין לניתוח, אך ללא הצלחה. נפטר בי"ד כסלו, תרע"ה, 1915. הובא לקבורה בברלין, גרמניה. בשנת 1971 הועלו עצמותיו וקברוהו בבית העלמין בראשון - לציון.

 

יצחק לייב טופורובסקי

 

יצחק לייב טופורובסקי - נולד בשנת תר"כ, 1860, ביקטרינוסלב, רוסיה. היה מסגר. הגיע לראשון לציון בהיותו בן 22, רווק, בלוויית אביו, אחיו וארבע אחיותיו. כל עבודות הנפחות והמסגרות הראשונות במושבה נעשו בידיו. בשנת תרמ"ג, 1883, "..המציא מחרשה של ברזל כדוגמת מחרשת הערביאים שבה משתמשים הכורמים ביהודה". נפטר בשנת תרצ"ח, 1938. הובא לקבורה בראשון - לציון.