דר' אליקום אוסטשינסקי

פרטים אישיים:
בת זוג: שלומית
שנת לידה: 1909 תרס"ט
מקום לידה: פתח תקוה
עיסוק: אגרונום, ראש מועצת ראשון-לציון 1946- 1950, ראש עיריית ראשון-לציון 1950-1951
שנת פטירה: 1983 תשמ"ג
מקום קבורה: תל - אביב

ציוני דרך:

ד"ר אליקום אוסטשינסקי נולד בפתח תקווה. למד בבית הספר העממי במושבה וסיים את הגימנסיה הרצליה שבתל - אביב. נסע ללמוד חקלאות באוניברסיטה של טולוז, צרפת, ואף השלים שתי שנות השתלמות מעשית באלג'יר שם קנה ניסיון בענפי ההדרים, בגידול הגפן ובתעשיית היין. בשנים 1930 - 1931 עבד כיינן ביקב ראשון לציון ולאחר מכן נסע להשתלמות נוספת באוניברסיטה של פורטיץ באיטליה והוסמך כד"ר אגרונום. את עבודת הדוקטורט כתב על גידול הדרים בארץ ישראל. בשובו לארץ, השתקע בראשון לציון. ניהל את המחלקה הטכנית של הנוטע, את המחלקה החקלאית של התאחדות האיכרים ואת המחלקה לשיקום הפרדסנות ליד המועצה לשיווק פרי הדר. לזכותו של ד"ר אוסטשינסקי פעילות ענפה באגודת המכבי: כיהן כיו"ר מועצת האגודה בראשון-לציון וחבר הנהלת המכבי הארצישראלי.
חבר מועצת בנק ישראל מיום היווסדו. כיהן כיו"ר התאחדות בני המושבות, סניף ראשון-לציון, וחבר ועדת הבטחון שעל ידו. חבר מפקדת "ההגנה".
בשנת תש"ו, 1946, נבחר ד"ר אוסטשינסקי לראשות המועצה בראשון-לציון. בתפקידו זה כיהן כראש העירייה הראשון. שנות כהונתו בראשות המועצה והעירייה 1946 -1951.
בשנת 1953, נבחר לנהל את אגודת הכורמים ובתפקידו זה החזיק במשך קרוב לשלושים שנה. כבר בראשית כהונתו נרשמו לזכותו הישגים ושיפורים כגון: תעשיית מיץ הענבים , רכישת מכונות משוכללות ליקב בראשון לציון,ייעול העבודה והעלאת מעמדה של אגודת הכורמים בארץ ובחו"ל. ד"ר אוסטשינסקי פרסם מאמרים בענייני הציבור ובנושאי חקלאות בעיתון 'הבקר', בירחון ' הדר', בשבועון 'בוסתנאי', ב"פלסטין טריביון" וב"המשק החקלאי".

חזור