חנניה גיבשטיין

חנניה גיבשטייןפרטים אישיים:

בת זוג: בלהה
שנת לידה: 1933 , תרצ"ג
מקום הלידה: ראשון- לציון
עיסוק: עורך דין, ראש עיריית ראשון לציון 1969 – 1983, איש עסקים

ציוני דרך:

חנניה גיבשטיין נולד בראשון-לציון. למד בתלמוד תורה ובגימנסיה הריאלית. בנעוריו, בהמשך לחינוך שקיבל בביתו, היה חניך תנועת בית"ר ולקח חלק בפעולות הדבקת הכרוזים ברחובות המושבה מטעם האצ"ל.
אחרי שירותו הצבאי (במודיעין), סיים לימודי משפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. עסק בכתיבה בנושאי מסים וכלכלה בעיתונים כלכליים: ביומון הכלכלי, שער, ברבעון לבנקאות וב"ידיעות אחרונות", פתח משרד לעריכת דין בתל-אביב ובמקביל החל להוביל את המאבק הציבורי נגד מפעל השפכים של גוש דן.
בשנת 1969, הצטרף לתנועת החרות במטרה לרוץ בבחירות לרשות העירייה. בבחירות שהתקיימו באותה שנה, זכתה הרשימה שבראשה עמד בניצחון מוחץ וחנניה היה לראש העירייה הצעיר ביותר בארץ.
ראש עיריית ראשון-לציון בשנים 1969-1983.
בתקופתו נעשתה השקעה רבה במערכת החינוך שנאלצה להתמודד עם גידול מהיר ביותר ובלתי מתוכנן של אוכלוסיית העיר, הוקמה מערכת לטיפול בנוער מנותק, מערכת שהייתה אזי יחודית בארץ (בראשה עמד עקיבא אברמוביץ ז"ל) ואשר הצילה מאות נערים ונערות מהפשע.
בוצע רישות של חלק גדול מהעיר לרשת הביוב וחיבור למפעל השפכים של גוש דן, בוצעו פיתוח מואץ ושינויים בתוכנית בנין ערים, הקטנת צפיפות בעיר על ידי הקטנת יחידות הדיור על יחידות שטח, הוקמה תשתית למדרשה לחיבת ציון עם רכישת ביתם של שלומית וזרובבל חביב על ידי העירייה, הוטל על גרשון מן להציל ולרכז חומר ארכיוני רב ערך והוקם המוזיאון ההיסטורי לתולדות ראשון-לציון. בהמשך דרכו, כיהן חנניה גיבשטיין כחבר מועצת העיר באופוזיציה.
במשך 7 שנים היה יו"ר המנהלה של המוסד לבטיחות ולגהות, חבר המוסדות העליונים של תנועת החרות, יו"ר חוג הידידים של המרכז לבריאות הנפש בבאר יעקב, סגן יו"ר האגודה למען החייל בארץ ויו"ר הסניף המקומי, יו"ר של ועדות אד הוק למתן מעמד של עיר, מטעם משרד הפנים .

 

חזור