גרשון מן (מינקוב)

גרשון מןפרטים אישיים:

בת זוג: לאה
שנת לידה: 1907 ,תרס"ז
מקום הלידה: רוסיה, מינסק
שנת עלייה: 1925 ,תרפ"ה
שנת הגעה למושבה: 1929 ,תרפ"ט
עיסוק:  פועל, ראש עיריית ראשון לציון 1955-1956
שנת פטירה: 1994 ,תשנ"ד
מקום קבורה: ראשון לציון

ציוני דרך:

גרשון מן (מינקוב), נולד ברוסיה. את השכלתו היסודית והתיכונית רכש במינסק. בשנת 1925 עלה לארץ והשתקע בגדרה. עבד שם בחקלאות. לאחר שלוש שנים עבר לשרון והתמנה לאחד ממפקדי ההגנה שם. לאחר מאורעות 1929 הגיע לראשון-לציון תחילה כפועל ובהמשך כמנהל. היה ציר בכמה ועידות של מפא"י וההסתדרות. בין מייסדי הפועל ומראשי המשלחת לאולימפיאדת הפועלים בבלגיה 1937.
כיהן כמזכיר מועצת הפועלים בראשון לציון, כפעיל בהגנה נעצר על ידי הבריטים, נכלא בכלא יפו וגורש לקיבוץ דפנה. בשנת 1941 התנדב גרשון מן לחיל הרגלים של הצבא הבריטי. עם גמר המלחמה, שהה בשליחות הבריגדה במחנות עם שארית הפליטה, באוסטריה ובגרמניה. עם שובו לראשון לציון, ייסד את קואופרטיב "הכח".
בתקופת מלחמת השחרור גוייס לסוכנות היהודית, למדור שאירגן את השיירות לירושלים. לאחר המלחמה, התמנה כמנהל "קופת מלווה" שהפכה לבנק הפועלים ובתפקיד מנהל הבנק כיהן במשך 23 שנים.
ראש עיריית ראשון – לציון בשנים 1955-1956.
בתקופתו סודר הביוב בשיכון המזרח, נחפרה באר מיוחדת, נבנתה בריכה להזרמת המים לכפר אריה ונסתיימה בנייתה של הגימנסיה העירונית.
עם פרישתו לגמלאות, ביולי 1972, נתמנה על ידי ראש העירייה באותה תקופה, עו"ד חנניה גיבשטיין, למנהל הארכיון ההיסטורי של ראשון לציון, ארכיון שהיווה את המסד למוזיאון ההיסטורי. כאות תודה הוסב שם הארכיון על שמו.

חזור