הקשר קהילתי בעיר ללא אלימות

בנוסף על הפעולה בתחומי החינוך, האכיפה, הפנאי והרווחה, תכנית עיר ללא אלימות פועלת על מנת לייצר מעטפת קהילתית תומכת ומותאמת למשימה.

אחת הדרכים לחזק את הביטחון האישי היא באמצעות "הפיקוח החברתי הבלתי פורמאלי" המבוססת מצד אחד על היכרות בין התושבים ובנעשה בשטח ומצד שני על חוסר הסובלנות שלהם כלפי הפגיעה בסדר בסביבת מגוריהם.

אווירה קהילתית המקדמת ביטחון אישי היא אווירה בה חשים תושבים כי היישוב בו הם מתגוררים אינו אדיש לפגיעה באיכות החיים והוא בעל מסוגלות להגיב ולפעול נוכח מקרי אלימות ופשיעה. כל תושב יודע שאם הוא יפגע בסדר הטוב תהיה לכך תגובה.

עיר ללא אלימות פועלת על מנת לייצר שפה אחידה של חוסר סובלנות כלפי אלימות ואי סדר ביישוב, באמצעות גיבוש אמירות יישוביות ברורות וחשיפת התושבים לקיומן באמצעים שונים ומגוונים.

תכניות ליבה בתחום ההקשר הקהילתי

הגברת המודעות ומתן כלים לאנשי מקצוע
עיר ללא אלימות
מקיימת ימי עיון לקהל הרחב ולאנשי מקצוע. לתכנית סל הכשרות המותאם  למגוון אנשי מקצוע: פקחים ומוקדנים; בעלי פיצוציות ועוד.
ההכשרות מאפשרות לקהילה ולאנשיה היכרות עם תופעות האלימות ונותנת כלים להתמודדות עמה.

נראות המאמצים
לתקשורת יש השפעה גדולה והולכת על תחושת הביטחון האישי שלנו. מספיק ידיעה אחת בתקשורת על אירוע אלים במדינה כדי לערער את תחושת הביטחון של כולנו, גם אם לפי נתוני המשטרה ישנה ירידה באירועי אלימות ואיכות חיים.
התכנית תורמת לפרסום המאמצים והפעילויות הנעשות ביישוב בנחישות למען ביטחון התושב.
בנוסף, מאפשר הפרסום לחשוף את התושבים למגוון הפעילות בה הוא ומשפחתו יכולים ליטול חלק והאפשרויות בהן יוכל גם הוא להירתם למאמץ.

בתחילת שנת 2015 יצאה עיר ללא אלימות בראשון לציון בקמפיין- "בראשון לציון מרימים ידיים נגד האלימות". במסגרת הקמפיין תושבים הציעו סלוגנים נגד אלימות, כתבו אותם על כף ידם והעלו תמונה לדף הפייסבוק של העירייה. עשרת הסלוגנים הזוכים התפרסמו על גבי מוניות העיר, עם אזכור שמו של התושב, גילו ושכונתו.

תמונת הניידת לעיר ללא אלימות