הכן כלבך לחורף

הכן כלבך לחורף

ימי החורף מאופיינים לרוב בסופות הכוללות כמות גדולה של משקעים וגלי קור קיצוניים. כולנו נערכים בציפייה ולו למעט טיפות גשם ומצטיידים במטריה, מעיל ומגפיים עמידות, אך חשוב לא פחות להכין גם את חברינו הטובים בעלי החיים.
צוות הרופאים של השירות הווטרינרי העירוני ישמחו להציע לכם מספר טיפים והצעות לשמירה על חיית המחמד שלכם בעונה הקרה:

איך מתמודדים עם הקור והרוחות?  בזמן צניחת הטמפרטורה מומלץ מאוד להכניס את בעל החיים לתוך הבית. במידה והדבר בלתי אפשרי, חשוב לדאוג שסביבת מגוריו תהייה יבשה, חמימה, אטומה לגשמים ורוחות. אם הכלב או החתול אינם מורשים לעלות על הספה – דאגו להם למצע מרופד כגון שטיח, מזרון קטן או שמיכה ישנה, שיבודד את גופם מהרצפה הקרה. שילוב של קור ורוחות הוא גרוע ביותר. כלבים עירוניים מתקשים לשרוד בתנאים אלו למשך זמן, ועלולים להיות חשופים להתקררויות, מחלות נשימה ודלקת ריאות, בין שאר מחלות. לכן, לפני יציאה לטיול, מומלץ להרגיל את הכלב לקור בחוץ ע"י מעבר ב"חדר ביניים", הכלב יחווה ירידה הדרגתית בטמפרטורה בין הפנים לחוץ וכך ימנע שוק הקשור לשינויי טמפרטורה קיצוניים בגוף. בעלי חיים מגנים על עצמם מפני הקור והרטיבות בעזרת שומן שהם אוגרים בשכבה התת עורית שלהם ובזכות הפרווה שהופכת לסמיכה ועבותה יותר בחורף. לכן,  מומלץ לא לספר ולגלח את חיית המחמד במשך החורף. כמו כן, האוויר שנמצא בין השערות, מהווה שכבת הגנה לכן, כדאי ל הקפיד להבריש את הפרווה. חיות שפרוותם ארוכה מוגנות טוב יותר מחברותיהן בעלות הפרווה הקצרה, כמו כן גילו של בעל החיים משפיע על רגישותו לקור - לבעל חיים מבוגר יותר יהיה קשה יותר לשמור חום הגוף. להגנה נוספת מפני הקור, ניתן להקל על בעלי החיים והלבישם בסוודר לקראת היציאה מהבית. מומלץ בחורף להאכיל את בעלי החיים שחיים בחוץ בכמות מזון גדולה יותר בכ- 10%. בע"ח החי מחוץ לבית זקוק ליותר אנרגיה לצורך שמירה על חום גופו ובהתאם לכך צריכת הקלוריות שלו בחורף גבוהה יותר. בעלי חיים הנוטים להשמנה  שחיים בבית חמים ובחורף מבצעים פחות פעילות גופנית , ניתן לשקול להאכיל בכמות מזון נמוכה יותר ב 10% או להעביר לתזונה דיאטטית ביעוץ עם הווטרינר המטפל.  היובש הרב ופעולת המזגנים עלולים לגרום לאיבוד מואץ של נוזלים. גם בחורף זכרו לדאוג ולספק לכלב ולחתול שתייה מרובה, וכך  תמנעו מהם לשתות משלוליות ברחוב, שלרוב מזוהמות. יש להיזהר מלהשאיר תנורים שאינם בטיחותיים ליד הכלבים ללא השגחה

ברקים ורעמים בליל חורף קור : סערות וברקים עלולים לגרום  לבעלי חיים לחרדות ולחץ. אם הכלב שלכם חווה את הסערות באופן קשה במיוחד ישנם שני פתרונות אפשריים:  הראשון, תרופות ווטרינריות מרגיעות (עם מרשם רופא בלבד לאחר שניסיונות טיפול התנהגותיים לא עזרו). השני, להקליט ולהשמיע לכלב את רעש הרעמים בתדירות גבוהה ובעוצמה נמוכה, עד שיתרגל לרעש. חשוב להזכיר כי גם כלבים שחיים בחוץ עלולים לחוות חרדה מברקים ורעמים ולברוח מהבית. יש להקפיד לדאוג שאין אפשרות לכלב לברוח מהבית.

לא להתבייש ולהתקשר ל 106: כלבים משוטטים ברחוב מצויים בחורף בסכנות רבות של דריסה, קור וסכנה של פציעה עקב מריבות כלבים למשל. בעלי כלבים צריכים להימנע מלשחרר את הכלבים שלהם לטייל בחוץ ללא רצועה. זו גם עברה על החוק. הפעילות של השירותים הווטרינרים העירוניים באיסוף כלבים משוטטים מהרחוב במקרים רבים מצילה את חייהם. במקרה ונתקלתם בכלב משוטט לבדו ברחוב , נא לפנות למוקד העירוני 106 .

יש לך סימון -אתה חשוב לי: כל כלב או חתול יכולים ללכת לאיבוד או גרוע מכך להיגנב,. הקפידו על סימון כמחויב בחוק- סימון כלבים בשבב אלקטרוני ורישיון להחזקת כלב בשירות הווטרינרי העירוני חובה מגיל 3 חודשים וכמובן גם קולר שאליו אפשר לצרף דסקית עם פרטי בעלים  (מומלץ גם לחתולים! יש להקפיד על קולר נתיק בכדי למנוע מהקולר להיתקע בכל מיני דברים שחתולים אוהבים לשחק עימם דבר העלול להסתיים בחנק)  

העיקר הבריאות: במידה ומיצי או רקסי התלכלכו מבוץ, רצוי לרחוץ אותם אך חשוב להקפיד לייבשם ולסרק היטב את הפרווה בהקדם ובוודאי לפני שיצאו שוב החוצה. מומלץ  לשים לב  להתנהגות חיית המחמד שלכם כגון רעידות שרירים שיכולות להעיד על קור. דחיית הטיפול עשויה להוביל למצב של חולשה, הלם ואיבוד נוזלים. בנוסף, כלבים גדולים נוהגים לסבול בימי החורף מרגישות ודלקות באזורי הפרקים לכך יש תרופות ווטרינריות שונות, במרשם בלבד ולאחר בדיקת רופא ווטרינר. הקפידה על מתן חיסונים בצורה סדירה תחזק ותשמור על בריאותו של בעל החיים. המיתוס לפיו טפילים ומזיקים שונים אינם פעילים בחורף הוא נכון רק חלקית בישראל. זאת משום שהחורף הישראלי איננו קר כמו החורף בארצות אחרות, ובהחלט ניתן לראות פרעושים, קרציות ושאר מזיקים הפועלים גם בעונה זו של השנה ומציקים מאוד לכלב. לכן, חשוב להקפיד על שגרת טיפולי המנע, ואם לא מצליחים להיפטר מהם לבד – לפנות אל מרפאה וטרינרית, שם יעניקו לכלב את הטיפול המתאים.

קור כלבים וחתולים: בחורף חשוב לזכור את מצבם של חתולי הרחוב. חתולי הרחוב הישראלים אינם מורגלים לימים רבים של קור. חתולי הרחוב נוטים לחפש מקומות להתחמם בהם. אחד המקומות הפופולריים בעבורם הם מנועי רכבים. חשוב מאוד לזכור בימים קרים להקיש על מכסה המנוע לפני הנעה במטרה למנוע פגיעה בחתול מסתתר וגם פגיעה ברכב.