פסטיבל עצומה 2016

ברכות: 

תושבות ראשון לציון היקרות,

על רקע הפרשיות שצצות בתקשורת, לצערי, חדשות לבקרים, דומה כי התפיסות החברתיות בישראל של שנת 2016 עדיין מכתיבות תפיסת נשיוּת מסוימת מאוד, עדיין רואות במידה שונה את החירות המוענקת לגברים ולנשים בכל תחומי החיים.
אין לי ספק, שככל שאישה יותר משכילה, יותר מודעת לזכויותיה ולדרכי העולם, כך היא עומדת על זכותה להתייחסות שווה. אני מאמין שהכול מתחיל ונגמר בחינוך – טיבה של החברה, אופייה ודמותה, וגם האופן בו היא מתייחסת לנשים שבה.
אנו בראשון לציון משקיעים בחינוך לשוויון, מעודדים את בנותינו למצות את מלוא הפוטנציאל שלהן, להגיע ללימודים גבוהים ולמשרות נחשבות – ופועלים להביא לשינוי אמיתי שיחלחל לכל תחומי החיים. השקעה בחינוך היא המענה לאתגר השוויון בין המינים.
במקביל, אנו פועלים למענכן וריכזנו להנאתכן מגוון פעילויות שישימו אתכן החודש במרכז, ואנו מקווים שתמצאנה בהן עניין והנאה. אני קורא לכן לבוא וליהנות ממגוון האירועים והפעילויות אשר הוכנו עבורכן ברחבי העיר, ומבטיח כי נמשיך לפעול, לאורך כל השנה, ובמגוון תחומי עשייה, לטובת כלל תושבות עירנו.

שלכן,
דב צור
ראש העירייה

 

 נשות ראשון לציון היקרות,

תמונה של לימור גורבכל שנה ביום האישה הבינלאומי אנו חוגגות  את היותנו נשים, מריעות  ומצדיעות לאישה ולנשיות, ובכל שנה עולים וצפים הקולות שתוהים מה הוא הערך בחגיגה שכזו ?!
תשובתי הנחרצת לכל המקטרגים היא שלמרות שעשינו כברת דרך ארוכה בכל הקשור למעמדנו כשוות זכויות ותנאים בתחומי חיים שונים עדיין רחוקה הדרך מלהיות שוות זכויות.
רק לאחרונה עורר הדים השיח הרדוד ביחס לאידיאל היופי הצעיר של נשים ונדרשנו לתת על כך את הדעת. החברה לא השכילה לפתח שיח ראוי מכבד ומקדם נשים.
הנתונים מראים שפעם היה קושי במציאת עבודה מעל גיל 55, וכיום ישנם מעסיקים שאינם מקבלים לעבודה נשים מעל גיל 45.
מאפיינים חיצוניים כמו שיער לבן, וקמטים נחשבים יפים לגברים אך אסון לנשים, והנקודה החשובה היא שהנכסים שאינם פיזיים הכוללים ניסיון, ישוב הדעת, חכמה מעמד נתפסים מוערכים אצל הגברים אך נתפסים כלפי נשים כלא אטרקטיביים ומהווים עול.
נשיות בתרבות שלנו דורשת עדינות, רכות, צייתנות וחמידות שהן כולן מילים נרדפות לחולשה, ואם אינך עונה לתכונות אלה את יכולה להיתפס כלא נשית.
עדיין עלינו לפעול בחברה כנגד תופעות בהן מוחלפת אישה חזקה בשלה דעתנית מצליחה ומבוססת באישה צעירה מאוד המשדרת ילדותיות ו"משקל נוצה".
השאלה שאנו צריכים לשאול את עצמנו האם היחס לנשים וגברים בכל תחומי החיים זהה? ולצערי התשובה בשנת 2016 היא עדיין שלילית.
לאור הדברים האלה קיימת חשיבות רבה לעצור את מהלך החיים השגרתי ולציין את יום האישה הבינלאומי, לתת לחברה לחזור ולבחון את עצמה על ההתמודדות שלנו כנשים בסטיגמות החברתיות שאופפות אותנו בשוק התעסוקה, בעת קניית בגדים, בצפייה בפרסומות, בחיי המשפחה, ולפעמים בגלל שזה כל כך עמוק ומושרש בחברה קורה שאפילו אנחנו לא מצליחות לדחוק את הסטריאוטיפים מעצמנו.
נשים יקרות אני מבקשת לברך אתכן ביום חגנו, שתהיה לנו התבונה והיכולת להפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי, שנמשיך להשאיר את עקבות רגלנו בדרך המובילה לשיווין החברתי למען הדורות הבאים, הנשים הצעירות, ובעיקר עבור הגברים שיוכלו ליהנות מחברה שיוונית המאפשרת גם להם להשתחרר מהדימויים והנורמות החברתיות השגויות.

שלכן ובשבילכן,
לימור גור, חברת מועצת העיר ומחזיקת תיק מעמד הנשים

 

 נשים יקרות,

תמונה של איריס כגןבתאריך 8 במרץ 1908 צעדו נשים בניו יורק למען קיצור שעות העבודה, שיפור תנאי השכר, מתן זכות הצבעה ונגד העסקת ילדים. בכנס בינלאומי שנערך בקופנהגן בשנת 1910 הוחלט פה אחד על קביעת יום בעל אופי בינלאומי ,שבו יועלה לדיון נושא זכויותיהן של נשים.
כמיטב המסורת נחגוג גם השנה ב-7 במרס את  פסטיבל עצומה ביחד ובהשראת נשים שיצרו את מציאות חייהן מתוך הקושי, מתוך משבר ומתוך התשוקה לשינוי, ובכך השפיעו גם על עולמנו ועל  'נשים יוצרות מציאות'. נשים ממגוון מיקומים, תחומים וממגזרים חברו יחד באירוע חגיגי זה במטרה אחת, להעביר את המסר הלאה ולומר בפה מלא, שהאחריות לשינוי מוטלת על כתפינו, הנשים, ושאחרי ככלות הכול, זה בידיים שלנו!                                                                
בפסטיבל יוצעו לבחירתכן מבחר מפגשים חווייתיים ממגוון תחומי האמנות, החברה והתקשורת  שיאפשרו לכל אחת ואחת מכן להתרגש, להאמין, לצחוק ולומר "כן" לחיים. זו ההזדמנות למפגש עם נשים בעלות צבע ייחודי ומרתק, אומץ ושמחת חיים, שינחו סדנאות ומופעים יפהפיים במסגרת הפסטיבל.
בואו לפגוש, לראות ולשמוע נשים שבחרו לקחת את החוויה האישית המעצימה שעברו, אשר עיצבה את חייהן מחדש, השתכללה והפכה לעסק, ואיך הן מחלקות את השינוי שחוללו עם נשים שרוצות לייצר מציאות חדשה בחייהן. "את לא יכולה להיות מה שאת לא רואה", אומרת מריאן רייט  אדלמן, נשיאת הקרן להגנת ילדים. "אישה לעולם לא תגדל להגשים את חלומותיה, להיות מנהיגה ומובילה אם כל חייה טופטף לתודעתה המתעצבת רק מסר אחד: "רק אישה יפה היא אישה שווה". 
"נשים שלא רואות נשים ששינו את עולמן, שמובילות עסקים, מהלכים מדיניים, מחקרים אקדמיים או מהלכים חברתיים, לא גדלות עם ההכרה וההבנה שהאפשרות הזאת בכלל קיימת. נערות צעירות שמופגזות מכל עבר בדימוי נשי סקסיסטי וחסר ערך, יאמינו בסוף שזה המקום היחיד שנועד להן בעולם. כי כך פועלת ההכרה - אם חוזרים על המסר מספיק פעמים, בסוף הוא נקלט והופך להוויה ולמציאות חיים".
פסטיבל עצומה הוא על כן יותר ממקבץ אירועים, הוא קמפיין המזמין למעורבות חברתית, קורא לנשים ולנערות לאתגר את התווית המגבילה שניתנה להן והוא מאיר בזרקור עז על מגוון האפשרויות העומדות בפני נשים להשיג עמדות מנהיגות ולהגשים את הפוטנציאל המלא שלהן, ובכך לשנות את התרבות שלנו לטובת הכלל.

כולכן מוזמנות לפסטיבל "נשים יוצרות מציאות"
מהרו להירשם  ולהתרשם.
חג שמח

שלכן,
איריס כגן חכמון
יועצת ראש העיר למעמד הנשים ולשוויון מגדרי

 אגרת של הרשות לקידום מעמד האישה