דברי איריס כגן חכמון

אישה יקרה,

"אם לאם" הוא מיזם חברתי שפועל במסגרת המשרד לקידום מעמד הנשים.

"רשת נשים" פועלת לקידום נשים בארבעה תחומים משיקים: תמיכה בנשים על רצף החיים , פיתוח מנהיגות מקומית מעורבת, הטמעת חשיבה מגדרית בתוכניות העבודה ברשות והתאמת זירת התעסוקה להשתלבותן של נשים.

לידת ילד היא שלב מעבר שיש להכיל אותו ולהסתגל אליו, בין אם זו משפחה צעירה שזה ילדה הבכור ובין אם זו משפחה בת חמש-שש או אפילו 11 ילדים. ישנה ציפייה  שהאם תסתגל ותשתלב בחיים כרגיל ... התביעות החברתיות שנאמרות בקול וללא מילים יוצרות עומס רגשי גדול מאוד על היולדת. כתחליף טבעי לשבטיות של פעם, אנו ברשת הנשים  דואגות  לייצר עבור היולדת רשת  תמיכה המאפשרת לה להכיל את מכלול הרגשות המחבקים והדוחים, את הבלבול והשמחה, ולארגן מחדש את חייה.

"אם לאם" הוא מיזם חברתי המבקש להעביר ליולדת  מסר שעובר מדור לדור  כבר אלפי שנים: "גם אני הייתי אימא וגם אני הכרתי את תחושת הבדידות שיכולה לצוץ בתוך החוויה המפעימה של כניסת ילד/ה חדש/ה למשפחה.

במציאות שבה היולדת אינה יכולה לישון בלילה או שהתקשורת עם בן הזוג הופכת תחרותית ומתחשבנת, היא זקוקה לאוזן קשבת וכתף תומכת. היא  זקוקה למישהי שתגיד לה: "גם אני הרגשתי כך". כל זה, כדי שתוכל לחצות את הקושי בו היא נתונה ולהתמודד בהצלחה עם כל קושי.

אנו מאמינות  שלא יכולה להיווצר רשת של תמיכה ואהבה, ללא פיתוח מערך מתנדבות, מנהיגות ומעורבות, שמקבלות הכשרה הכוללת פיתוח והעצמה אישית, ידע בתחום המגדר ושכלול יכולות הנתינה.

המתנדבות שלנו ב'אם לאם" מסייעות לאם בניהול החוויה החדשה  שבה היא מצויה, וחושפות אותה למגוון האפשרויות לפתרון, על פי צרכיה.

זמן לידה הוא במקרים רבים גם זמן לשינוי, לפיכך פורום נשים בעסקים ובקריירה בשיתוף עם מעוף פיתח קורס ייחודי - "פותחות עסק" - במיוחד לאימהות לאחר לידה, המוזמנות להגשים חלום ישן ולפתוח עסק משלהן.

האימהות לומדות והתינוקות מטופלים על ידי מתנדבות "אם לאם", אשר מלוות את התהליך

אני מודה למנהיגות "אם לאם" - לענבל פרג שמנהלת את המיזם במקצועיות ובאהבה ולכל האימהות האמיצות שביקשו עזרה והפגינו אומץ לב ופתיחות

חוסנה של הרשת נמדד בזכות החיבורים שלה ולאו דווקא בגין החללים שבה,

יישר כוח לכולן,                                                                                              

איריס כגן-חכמון
יועצת ראש העירייה לשוויון מגדרי ולקידום מעמד הנשים