מה אומרות המתנדבות

לאפשר ליולדת לחשוב גם על עצמה

"רגישות" ו"נתינה ללא תמרה" הן מרכיבים משמעותיים באישיותן והן בחרו להעניק אותן לאימהות צעירות בשנה הראשונה לאחר הלידה. הכירו את המתנדבות הנפלאות של "אם לאם" במרכז נשים עירוני ראשון-לציון


אתי פלג מספרת
למה אני פה?
בחרתי להתנדב ב"אם לאם" בגלל ההזדהות שלי עם נשים שעוברות משבר כזה או אחר אחרי לידה.
חוויה מכוננת שהייתה לי
הופניתי לאישה אם לבת שלוש שילדה תאומות. גיליתי אישה משכילה, עובדת סוציאלית במקצועה, הריון מתכונן, משפחה נורמטיבית, מסודרת כלכלית. המפגש אתה לימד אותי, שלא משנה מאיזה רקע את, הקושי בלידה של תאומים, למשל, יכול לסחרר את המציאות שלך ואת לא מצליחה להשתלט על הכול, כי זה פשוט קשה. העובדה שגם אני אימא, וחוויתי לידות וקשיים, אפשרה לי להזדהות עם הקושי שלה, עם ההצפה שבאה אחרי הלידה, עם המקום שאת הכי משכילה ומלומדת, אבל עכשיו פשוט קשה לך ואת לא יודעת איך להתמודד. שמחתי שיכולתי להיות זו שמגיעה ואומרת לה: או.קיי. זה נכון, זה נורמלי, גם אני הייתי שם, את יכולה לשתף אותי, אני פה כדי להקשיב לך ולהעניק לך מהניסיון שלי.

---------------------------------------------------------

אלה צוקר מספרת
למה אני פה?
הבחירה שלי להתנדב ב"אם לאם" נובעת מהכרה עמוקה בצרכים של הרך הנולד.
זה - הבסיס, מכאן - ההתחלה. כמה חום ואהבה וביטחון חשובים בשלב הראשון של החיים
.
חוויה מכוננת שהייתה לי
הופניתי למשפחה שבה האם לא הייתה בריאה. זה מצב מיוחד על רקע לידה. נוכחתי לדעת, שבסיטואציה רגישה כל כך, לעצם הנוכחות שלי בבית הייתה השפעה על כמה מישורי חיים. למשל, היא אפשרה לאם להעניק תשומת לב לילדיה הגדולים. בנוסף, החום והתמיכה הרגשית שקיבלה ממני, אפשרו לה רגיעה ולגיטימציה לחשוב גם על עצמה.

---------------------------------------------------------

סיגל מנדל מספרת
למה אני פה?
כגננת במקצועי, חשבתי באופן טבעי על התנדבות בתחום העיסוק שלי. לגמרי במקרה שמעתי על "אם לאם" - ונכבשתי.  כאן אני יכולה להביא לידי ביטוי ומימוש את הניסיון האישי שלי כאם ואת ההיכרות רבת השנים שלי עם אימהות.
חוויה מכוננת שהייתה לי
ההתנדבות ב"אם לאם" היא גילוי מחדש של כל הניואנסים הקטנים, הפעוטים לכאורה,  שמרכיבים את האימהות.
 האימא שאני מלווה היא בודדה, ללא עורף משפחתי. אין לה או לבן זוגה הורים, ובמקרה הזה, גיליתי שאני המענה הכולל למה שהיא צריכה, להמון שאלות והתחבטויות, החל מהטיפול בתינוק וההתמודדות עם ה"לבד" וכלה בהתנהלות  מול גופים ורשויות. גיליתי שהתרומה שלי היא אדירה ואני מרגישה מבורכת.
---------------------------------------------------------

שיר גולדנברג מספרת
למה אני פה?
אני מתנדבת בפרויקט כבר שנתיים וליוויתי לא מעט אימהות, שכל אחת מהן שונה מחברתה, ממגזרים ועדות, מרקעים משפחתיים שונים ומרתקים. היופי הוא לגלות שכולן בעצם מספרות סיפור אחד - סיפור הקושי המשותף. כי כולן -  נשים ואימהות.
חוויה מכוננת שהייתה לי
עצם הנוכחות שלי כמתנדבת, לא כאשת מקצוע, אלא כמישהי שעברה את זה ויודעת על מה היא מדברת, אפשרה ליולדת שליוויתי לדבר בפתיחות על הקשיים שלה. בין כל אלה עלתה המצוקה בגלל המראה החיצוני לאחר הלידה. למדתי שגם זה קושי לגיטימי שמעיק ומציק וצריך תשובה. איך להתמודד ולעצור את המרדף אחר הנראות החיצונית הנוצצת? איך להיות שלמה עם מה שיש? זה חיבר אותי גם בהמשך ליולדות אחרות.

---------------------------------------------------------

רותי לוי מספרת
למה אני פה?

ידעתי מיד שאני רוצה להתנדב ב"אם לאם", לתת את מה שלא היה לי למישהי אחרת
שאין לה עזרה. זו יכולה להיות מישהי חד הורית או ללא עורף משפחתי - אני רוצה לעזור לה להתמודד עם הילדים ועם כל סביבת חייה. אני יודעת כמה זה היה חסר לי ורוצה שהיא תרגיש אחרת.
חוויה מכוננת שהייתה לי
חשוב לי לספר על החוויה שלי. אני אם לחמישה ילדים וחווית הבדידות ללא עזרה מאף אחד, מוכרת לי. מעולם לא קיבלתי עזרה. גיליתי לבד שיש צורך בתמיכה במכלול נושאים הקשורים בארגון הבית, אבל התמודדתי עם כל אלה לבד. חשוב לי על כן שנשים צעירות לא תחווינה מצב כזה.

---------------------------------------------------------

חנה טייב מספרת
למה אני פה?
אני פה כי אני בת 65 ובהיותי אם צעירה לא היה פרויקט נפלא כזה. אני יודעת מזה להיות במקום שאף אחד לא נמצא איתי. אני רוצה להעניק לאימהות הצעירות את מה שאימהות בדור שלי לא קיבלו. באופיי, אני מאוד אוהבת לעזור ורציתי להיות במקום בו רוצים אותי, מקום שבו אני חיונית.

חוויה מכוננת שהייתה לי:
פשוט נעים לי להיות חלק ממיזם ייחודי ואנושי כל כך. עבורי זו חוויה לאורך זמן של פרויקט משפחתי שיש בו רכות וגם שמחה על תינוק חדש שנולד.
זה ממלא ומעשיר אותי.