הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

בית העם

טלפון
פקס
דואל
אתר אינטרנט
כתובת
שכונה
אזור העיר
מפה
שעות פעילות
תיאור

​בית העם העברי, הראשון בארץ ישראל, הוקם בראשון לציון בין השנים 1896 עד 1898. המושג "בית עם" שאוב מן המקורות: "כי את בית המלך ואת בית העם שרפו הכשדים ואת חומות ירושלים נתצו" (ירמיהו ל"ט, ח'). הבית נבנה ביוזמת איכרי המושבה ובכספם. הימים הם ימי סוף תקופת האפוטרופסות של הברון רוטשילד. חיים חזן, פקיד הברון במושבה, נטה להעניק יתר חופש פעולה לאיכרים. אחד הביטויים לכך היה מתן אפשרות להקים בית עם. 75 משפחות מאיכרי המושבה התארגנו, גייסו 11,000 פראנק זהב ובנו את בית העם אשר הוקדש לברון רוטשילד ולאשתו. המבנה נועד לשמש "בית לעדה, ספריה וסוכה לתזמורת" (האורקסטרה של ראשון לציון). ​מעל דלת בית העם נקבעה כתובת עם הקדשה לברון רוטשילד. כתובת הקדשה לברון רוטשילד


 


 

בית העם הוקם בגבולו המזרחי של פרדס המושבה (כיום גן המושבה), והיה המבנה הראשון ברחוב, שנקרא על שמו- רחוב בית העם. שטח הבניין כ- 200 מטר רבוע, בן קומה אחת, וגובהו 5 מטר. הבניין הכיל אולם מרכזי שבצידו הצפוני גלריה. בצידו הדרומי הוקמה מרפסת עץ סגורה אשר שימשה כבמה. את הבמה ניתן היה לפתוח גם אל עבר גן המושבה. מתחת לבמה נבנה מרתף.

בית העם תמונה בשחור לבן
 

הבית היה למרכז חיי התרבות והציבור של ראשון לציון ומושבות יהודה. נערכו בו אסיפות כלליות, ערבי קריאה, נשפים, הרצאות, קונצרטים והוצגו בו מחזות עבריים. כאשר אישיות חשובה הגיעה למושבה היו אנשי ראשון לציון מתכנסים בבית העם כדי להאזין לדבריה. מעל בימת בית העם נישאו נאומיהם של מכובדים דוגמת ד"ר בנימין זאב הרצל (בשנת 1898), הברון אדמונד דה-רוטשילד (בשנת 1899), ג'מאל פאשה, המושל התורכי (בשנת 1915), אלברט איינשטיין (בשנת 1923), ועוד רבים וטובים. במקום התקיימו אסיפות הייסוד של "איחוד מושבות יהודה והגליל" (בשנת 1901) ושל "אגודת הכורמים"( בשנת 1906). בעת הצורך שימש המבנה גם לצרכים אחרים.
בראשית שנות ה– 30, לאחר ששופץ, החלו להנהיג בבית העם מסיבות "עונג שבת", בעצתו ובהדרכתו של חיים נחמן ביאליק, יוזם "עונג שבת" בתל אביב. בתקופה זו נערכו בבית ארועים של כל המוסדות וההסתדרויות המקומיות, כגון: הקרן הקיימת, הוועד החקלאי, התזמורת, אגודות "מכבי" ו"הפועל", ​הסתדרות נשים, הסתדרות העובדים ועוד. הבית שימש גם לחתונות, לארועים פרטיים ולטקסי אבל. במלחמת השחרור נערך במקום טקס האשכבה ל- 11 בני ראשון לציון שנפלו בקרב בשדות גן-יבנה. הפעילות הענפה שהתקיימה בבית העם ביטאה את הסיסמה של הנהגת המושבה: "בית העם לכל העם". 

ביוזמת עיריית ראשון לציון, נערכה בשנת 1998 פעולת שימור ושיחזור של המבנה. השיחזור נעשה בהתאם למסמכים ולצילומים הנמצאים בארכיון מוזיאון ראשון לציון.בית העם שיפוץ

כיום משמש בית העם להתכנסויות, הצגות, והרצאות לקהל הרחב.

תמונה ראשית
בית העם, ראשית המאה ה-20
תחומי עניין לקישור
קהלי יעד לקישור
שירותי המקום
קטגוריה
סוג מרכז נוער
אזהרה
תמונת אוירה
 
התאמת נגישות פיזית
מספר גינה
סדר הופעה
האם להכניס למסך דיגיטלי?
LAT
LON
קבצים מצורפים