הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

ליווי ותמיכה בנשים ובנערות

ליווי ותמיכה בנשים ובנערות​​​מיזם אם לאם​​​

​מיזם "אם לאם" הוא מיזם התנדבותי ארצי, המבוסס על ביקורי בית של נשים-מתנדבות,
המגיעות אחת לשבוע אל אימהות-יולדות במהלך השנה הראשונה לאחר הלידה. בראשון לציון פועל המיזם במסגרת מרכז אימון וייעוץ. המיזם נועד לאפשר לאימהות-יולדות לקבל תמיכה ממתנדבות שהוכשרו במיוחד לצורך כך. המתנדבות עוברות הכשרה מתאימה ולימוד מיומנויות ההתנדבות הספציפית הזו, וכן משתתפות בקבוצות הדרכה אחת לשבועיים. כך, גם המתנדבות וגם הנשים היולדות נהנות מחיבור לכל היוזמות הקהילתיות בעיר שמטרתן העצמה נשית. השירות ניתן ללא תשלום.

המיזם הוקם לאור ההכרה בכך שהשנה הראשונה לאחר הלידה היא זמן קריטי עבור האם היולדת. לא פעם, במהלך השנה הזו היא מגלה שממרומי השמחה על לידת התינוק, והאושר עם בואו למשפחה, מתגנבות גם תחושות של דכדוך ועצב. מתברר שבעולם המודרני, המעמיד במרכז את הטיפול בתינוק, בריאותו או מוצרים לתינוק, נשכחה קצת אמו של התינוק, זו שזמן קצר לאחר הלידה מתמודדת עם סדר חיים חדש, עם ההורמונים המשתוללים, עם הציפייה המשפחתית-חברתית שהיא תנהל את הבית ותדאג לכל בני המשפחה בדיוק כמו לפני הלידה.

אימהות-יולדות עלולות לסבול מתחושות מבלבלות, הנעות בין שמחה לעצב. לעומת זאת, אימהות-יול​דות שיש להן רשת תמיכה נוטות פחות לחוש את הטלטלה הרגשית הזו. לאישה שילדה וחווה את הרגשות הללו נוח, לא אחת, לדבר עליהם דווקא עם אישה זרה, ולא עם מישהי קרובה, מחשש לביקורת. 

המתנדבות הן בעצמן אימהות מנוסות, המעניקות ליולדות תמיכה רגשית וגם הכוונה וחיבור לשירותי הקהילה. הן תמיד פתוחות להבנה מלאה וכנה, ללא שיפוטיות. 

השירות מוענק הן לאימהות ילידות הארץ והן לעולות חדשות. אלה, לא פעם מבודדות חברתית, מכיוון שהמשפחה המורחבת נשארה בחוץ לארץ, או שיש להן תמיכה אך לא כזו שעונה על הקושי האמיתי שלהן.

המסר שהמיזם רוצה להעביר לאימהות היולדות הוא "את לא לבד", תתחילי לחשוב על עצמך, לא לחשוב רק "מה צריך" אלא "מה אני צריכה? איפה אני בתוך הסיפור הגדול הזה של הלידה?'".

התפיסה של "אם לאם" מושתתת על תיאוריות ההתקשרות, לפיהן כשאנו עטופים קל לנו יותר לעטוף ולהעניק לילדים, ולכן תמיכה באם ובמשפחה משמעותה יצירת חברה בריאה.

אימהות "אם לאם" מייצגות חתך רוחבי של הקהילה, החל מאימהות לילד ראשון וכלה באימהות לעשרה ילדים, חלקן דתיות וחלקן חילוניות, ביניהן צבריות ועולות ותיקות או חדשות, וכן אימהות לתאומים, שלישיות או פגים, המתמודדות עם אתגרים גדולים אף יותר. חלק מן האימהות-יולדות מתקשרות ומבקשות מתנדבת. אחרות מופנות על ידי עובדת סוציאלית, אחות טיפת חלב, מרכזים קהילתיים ועוד.

התמיכה נעשית באמצעות הקשבה פעילה, הבנה ושיתוף, בילוי משותף של המתנדבת עם האם והתינוק, יצירה של תחושת התאווררות לאם החדשה, עזרה בטיפול בתינוק והדרכה בכל הנדרש וכמובן הפגת תחושת הבדידות. השירות אינו כולל שמרטפות, בישולים או עבודות בית.

לדברי ענבל, תפיסת העולם של "אם לאם" אינה מתמקדת רק בתמיכה באימהות, אלא יוצאת אל מרחב החיים שלהן, הכולל גם את תחום התעסוקה. מתברר שלא מעט נשים בוחרות לצאת לדרך עצמאית דווקא אחרי הלידה, ולפתוח עסק משלהן. מצד שני, רבות האימהות המחליטות להישאר בבית ולגדל את ילדיהן.   

​יצירת קשר

ענבל פרג - מנהלת מיזם אם לאם  052-8712414 | דואר אלקטרוני: inbalpa@gmail.com​