הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

אחזקה וטיפול בחיות מחמד בתנאי חום קיצוניים

חיות המחמד שלנו, בדגש על כלבים וחתולים, לרוב רגישות יותר לתנאי חום קיצוניים מאשר האדם (זאת בתנאי שלא בחרנו בגמל בתור חיית מחמד...). בחודשי הקיץ החמים ובימי החמסין של האביב והסתיו החום הגבוה מוביל לריבוי סכנות, חלקן ישירות עקב החום: התייבשות , מכת חום , כוויות (בעיקר בכפות הרגליים) וחלקן עקיפות: הכשות נחשים, עקיצות, טביעה בים, בליעת חול וכדומה

כלבים: לפחות ברבע מבתי האב בראשון לציון מוחזקים כלבים

לכלבים קשה לקרר עצמם בקיץ כיוון שהם אינם מזיעים, למעט בכפות הרגליים. פרוותם הצפופה אמנם עוזרת להם בהתמודדות עם השמש (הם לא זקוקים למסנן קרינה באזורי פרווה צפופים), אך מאידך קשה להם להפטר מהחום המיותר. כלבים מתקררים בעיקר באמצעות "הלחתה": קירור הגוף באמצעות נשימה בקצב גבוה ובפה בפתוח, כאשר הלשון משורבבת החוצה ובכך מתבצע אידוי של מים מחלל הפה.
חלק רב מגזעי הכלבים בארץ אינם מתאימים להתמודדות עם תנאי חום קיצוניים, למשל: כלבים שמקורם מארצות הצפון (לדוגמא האסקי סיבירי, פומרניין), כלבים בעלי אף פחוס (פקינז , פאג, בולדוג וכו'). לכלבים אלו קשה במיוחד  לקרר את עצמם באמצעות הלחתה ולכן בעלי כלבים כאלה צריכים בתקופת הקיץ להיזהר כפליים.
כמו כן, חשוב לזכור שההלחתה גורמת לאיבוד נוזלים ולכן חשוב לדאוג למקורות מים זמינים בכמות גדולה יותר בקיץ (למשל- להשאיר 2 קערות מים, למלא בתדירות גבוהה יותר, לשים קערה נוספת עם קרח שנמס בהדרגה וכו').

חתולים: חתולי הבית (התפתחו במקור בארצות מדבריות, כגון מצרים העתיקה. בשל כך באופיים הם לא שותים הרבה מים, אך לאורך זמן תכונה זו עשויה לפגוע בכליות שלהם. בראשון לציון, ע"פ הערכות, קיימת אוכלוסייה של כ-30 אלף חתולי רחוב. החתולים ברחוב חשופים הרבה יותר לפגעי מזג האוויר מאשר חתולי הבית. גם חתולי חצר וחתולי בית שיוצאים ונכנסים מהבית. גם פה מומלץ לדאוג למקורות מים זמינים וטריים.   

סוסים: סוסים הינם חיות בעלות יכולת התמודדות טובה בתנאי חום ושרב עקב יכולת הזעה טובה ופרווה צפופה המגנה עליהם מפני השמש. למרות זאת סוסים מאוד רגישים בנוגע לאיכות, זמינות, כמות וניקיון המים הנדרשים להם בקיץ.

ציפורי נוי, חיות מחמד אקזוטיות וחיות בפינות חי: המייחד את כל חיות אלו, העשויות להיות שונות מאוד אחת מן השנייה, היא העובדה כי בתנאי העיר כל החיות הנ"ל מוחזקות בכלוב. כאשר חיה מוחזקת בכלוב, ניטלת מעצמה היכולת להגן על עצמה ולמצוא את התנאים המטיבים עמה. הבעלים והמטפלים בחיות אלו נדרשים להכיר את תנאי ההחזקה האופטימליים של החיות. צ'ינצ'ילה למשל, הינה חיה שמקורה מהרי האנדים הקרים בדרום אמריקה והם מכוסים באחת מהפרוות הצפופות בעולם. בקיץ הישראלי החזקת צ'ינצ'ילה בכלוב חיצוני לא מקורר כמעט תמיד תוביל לפגיעה ברווחת החיה ובמקרים רבים גם סכנת מוות.

עכשיו שאנו מכירים את הרגישויות השונות של בעלי החיים שלנו, להלן מספר עצות כדי לעבור את העונה החמה בשלום:

 1. להימנע מטיול עם כלבים בשעות החמות של היום ובמיוחד על אספלט חם. תמיד מומלץ להניח יד על האספלט ואם הוא חם מידי בשבילנו, הוא גם חם מידי בשבילם- יש לזכור שכפות הרגלים של הכלבים מאוד רגישות ועלולות להיכוות.

 2. יש לחליף את מי בעלי החיים על בסיס יומיומי בכלי נקי , אפשר לעודד שתייה באמצעות הוספת קרח או באמצעות מזרקת שתייה ייעודית לבעלי חיים .

 3. אין להשאיר בעלי חיים ברכב סגור.

 4. ניתן לספר בעלי חיים כדי לסייע להם בקיץ. תספורת בקיץ צריכה להיות לא יותר מידי קצרה כדי למנוע מצב של כוויה.

 5. אין לקחת כלבים רגישים ופחוסים החוצה בשעות חמות.

 6. כלב צריך להיות מוחזק ברצועה ע"פ חוק בציבור למעט בפארקים לכלבים. כלבים משוחררים בקיץ חשופים לסכנות רבות כאמור.

 7. חיות מחמד אינם אתלטיים באופן טבעי. הכושר שלהם נבנה בדיוק כמו האדם. מאידך האופי שלהם גורם להם להיות נאמנים לבעליהם ולפעמים להתאמץ עד אפיסת כוחות. יש להימנע ממצבי הרצת חיות מחמד, באופן לא מבוקר.

 8. יש לנקות גרוטאות וצמחייה בכדי לצמצם סיכויי הכשה.

 9. יש לבצע טיפול מונע כנגד קרציות ופרעושים, שפעילים יותר בקיץ. לטיפול המתאים נא להתייעץ עם הווטרינר הפרטי .

 10. חובה לספק לכל בעלי החיים מרבץ, צל ומים נקיים.

 11. בכל התלבטות וחשש יש לפנות לווטרינר המטפל.