הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

תקיפת ציפורים

תקיפת ציפורים

מרבית הדיווחים על תקיפות של ציפורים ושל עורבים, נובעים ממיתוסים ופחד ולאו דווקא מתוקפנות אמיתית. בדרך כלל, הציפורים אינן תוקפות בני אדם אלא ​התנהגותן מפורשת על ידי האדם כתקיפה, למשל, במקרה של הגנה על קן.

כיצד להימנע מתקיפת ציפורים? 

  • לא להתקרב ולגעת בגוזלים ופרחונים שנפלו מהעץ.
  • ​לא להגיב לצווחות ולאיומים של הציפור, אלא פשוט להתרחק מהמקום. סביר שבחלוף זמן , בעיקר עם רדת הליל הפרחון ימצא את מקומו ובכך תמנע תקיפה.

הסיבות לתקיפת ציפורים בעיני האדם

תחילת הקיץ היא תקופת אימוני התעופה של הפרחונים. פרחונים הם גוזלים בוגרים, בעלי ניצוי חלקי וחסר בנוצות תעופה. הפירחונים שאינם מיומנים נופלים פעמים רבות לאדמה ולאנשים לא מנוסים הם לעתים נראים כמו ציפור פצועה. ציפורים כגון עורבים השומרים על הצאצאים עלולים להפחיד בצווחות, בתעופה מעל הראש ואף בתקיפה של בעלי חיים ואנשים שרק מתקרבים למקום בו נפל הפרחון ובמיוחד אם מנסים לגעת בו.

​ציפורים, כגון: עורבים, מיינות, זרזירים ועוד, הינן חיות טריטוריאלית והם עלולות לאיים בקרבת הקן שלהם. העורבים הם חיות מאוד אינטליגנטיות ורכושניות, בעלי זיכרון חזותי מפותח. הם לא שוכחים את מי שנתפס בעינהם כמאיים.
העורב האפור המצוי ברוב חלקי הארץ הינו ממין לא תוקפני. זאת בשונה מן העורבים ההודים השחורים, המצויים בישראל רק באזור אילת או מציפורים אחרות, כגון: המיינה, שהינם אגרסיביים הרבה יותר.​

​מה עושים בנוגע לציפור פצועה?

חשוב לוודא שאכן מדובר בציפור פצועה ולאו דווקא במצב אחר. אפשר לצלם את הציפור מבלי לגעת בה ולהתייעץ בפורמים שונים, בהם ישנם אנשים שמבינים בציפורים ויכולים לסייע בעצה. אם הציפור פצועה ניתן לעטוף אותה במגבת ולהעבירה לקופסת קרטון ולמסור לטיפול וטרינרי. ​

למידע נוסף, ניתן ליצור קשר עם נציגי רשות הטבע - במספר טלפון 3639*​