הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

חתולים - מחלות נפוצות

/Residents/Environment/PublishingImages/Animals/animals15.jpg​פרעוש הכלב והחתול

פרעוש הוא חרק קטן מאוד בצבע חום כהה, זריז וקופצני. הפרעושים קופצים על בעלי החיים ממשפחת היונקים הנמצאים בסביבתם וניזונים מדמם. הפרעושים מעדיפים לשכון על גופם של כלבים וחתולים ולא להישאר בסביבה לא מוגנת. לעיתים קשה לראות את הפרעושים עצמם על בעלי החיים, מכיוון שהם נוטים להתחבא בתוך השיער, אך בדרך כלל נראה סימני גירוד בחלק הגוף האחורי וצואת פרעושים (נראה כמו גרגרי פלפל שחור) באזור בסיס הזנב והמפשעות.
בחתולים, כמו גם בכלבים, מומלץ לבצע טיפול תקופתי במשך כל השנה כנגד פרעושים. חשוב מאוד להקפיד שחומרי ההדברה יהיו ייעודיים לחתולים.
לתשומת לבכם, חלק מחומרי ההדברה לכלבים עלולים להיות קטלניים לחתולים.​

טפילים פנימיים

רוב התולעים המצויות בכלבים מצויות גם בחתולים, חלקן מדבקות גם לאדם – בדגש לילדים קטנים.​ מומלץ לשטוף ידיים לאחר משחק ומגע עם חתולים, ובמיוחד לפני הארוחה שכן חלק מהתולעים עלולות להדביק גם אנשים ובעיקר ילדים. ​ישנו מגוון רב של טפילים פנימיים והוא כולל חד תאיים, תולעים וטפילים אחרים. לעיתים ניתן לראות תולעים בצואה או בקיא כעדויות לנגיעות. 

​תולעים שטוחות

חתולים הנגועים בפרעושים עלולים להיות נגועים גם בתולעים, שכן הפרעושים עלולים להעביר לחתול תולעים שטוחות הנראות לעיתים על גבי הצואה כמו סרטים קטנים ולבנים או כגרגרי אורז. הידעת! מומלץ לבצע טיפול תקופתי מונע במהלך כל השנה כנגד פרעושים קרציות וטפילי מעיים (""תילוע"").​

תולעים עגולות

בתולעים עגולות נראות כמו מקלות ספגטי ארוכים ועגולים. אם החתול מראה את סימני מערכת העיכול, כגון שלשול, הקאות, חוסר תאבון, גירוד או גרירת פלג גוף אחורי על הרצפה, מומלץ להביאו לבדיקה והתייעצות אצל וטרינר. ​

טוקסופלזמוזיס

טפיל המעביר חלק מחייו במערכת העיכול של החתול. חתולים המפיצים את המחלה הם חתולים צעירים או מדוכאים חיסונית. הטפיל מופרש בצואה ומדבק רק לאחר 24 שעות מההפרשה. הטפיל מדבק ליונקים אחרים, כולל לאדם, ועלול לגרום לתופעות עצביות והפלות בנשים הרות. 
מומלץ לנשים הרות לא לנקות בעצמן את ארגז החול ויחד עם זאת, הסיכוי של נשים הרות להידבק במחלה מהחתול שלהן, הוא נמוך מאוד.
רוב מקרי ההדבקה באדם לא קשורים למגע עם חתולים אלא נגרמים מצריכת בשר, שלא בושל דיו או מפירות ומירקות לא שטופים. בכל מקרה, מומלץ לשטוף ידיים לאחר ליטוף ומשחק עם החתול ולפני הארוחה.

פטרת עורית בחתולים

הפטרייה נראית כקרחת על עור החתול, לעיתים תראה קשקשת באזור ולעיתים ייראו מספר קרחות. הפטרייה העורית (ringworm) עלולה להיות מדבקת לאנשים. לכן, חשוב לבדוק כל חתול חדש המגיע הביתה וכל הופעה של התקרחות על פרוות החתול. באנשים תופיע לקות עורית עם אדמומיות קלה שעשויה להיות מגרדת. הנגיעות ניתנת לטיפול והרוב המוחלט של החתולים מחלימים ממנה לאחר טיפול מתאים.

שרטת החתול

חיידק זה נמצא מתחת לציפורניים ובחלל הפה של חתולים ועלול לגרום למחלה באדם. המחלה יכולה לעבור בשריטה, בנשיכה, או בליקוק של פצע.
ברוב המקרים יופיעו סימני אדמומיות ונפיחות באזור הנגוע, הסימנים יכולים להופיע גם 14 יום לאחר ההדבקה.
לעיתים רחוקות יותר יופיעו סימני חום, עייפות וחוסר תאבון ולאחר מכן התנפחות קשר הלימפה הקרוב לאזור ההדבקה.
המחלה עשויה להיות קשה יותר באנשים עם מערכת חיסונית מוחלש (חולים אונקולוגים, מושתלי איברים, תינוקות, קשישים וכדומה) ולגרום לתופעות נוספות.
בכל מקרה של שריטה או נשיכה מחתול,  יש לשטוף את האזור במים וסבון ובמקרים של אדמומיות מפושטת ו/או נפיחות, לפנות לרופא המשפחה.

מחלות חלל הפה בחתולים

חתולים רבים סובלים ממחלות בחלל הפה. הגורם הוא בדרך כלל זיהומי. לעיתים מדובר גם במחלה אוטואימונית (מצב בו הגוף תוקף את עצמו).
סימני מחלות הפה בחתולים כוללים כאב בלעיסה. במקרים כאלו, החתול ינסה ללעוס בעיקר אוכל יבש, יבכה מכאב ויירק את האוכל. כמו כן, תהיה ירידה במשקל (בשל חוסר אכילה), ריור מוגבר שלעיתים עלול לכלול דם, ריח פה רע וחוסר רצון לאכול.​​

כלבת

במדינת ישראל אין חובה לחסן חתולים כנגד כלבת (מקרי הכלבת בחתולים הנם נדירים), בכל זאת מומלץ ביותר לחסן כנגד כלבת כל חתול שיוצא מביתו.
חתול אשר לא חוסן כנגד כלבת ונמצא משוטט באזור או ננשך על ידי בעל חיים​ החשוד כנגוע בכלבת, עלול לעבור המתה בכדי לשמור על בריאות הציבור ובעלי החיים האחרים.
מידע נוסף: מידע על מתן חיסונים כנגד כלבת​ | מידע על חתולי רחוב

חיסון מרובע

מומלץ לחסן את החתול ב"חיסון מרובע". החיסון מונע 4 מחלות העוברות בין חתולים בלבד. החיסונים מבוצעים במרפאות וטרינריות פרטיות.​

  • חיסון לגורי חתולים - מומלץ לחסן מגיל 8 שבועות, ולחזור על החיסון לאחר 4-3 שבועות​
  • חיסון לחתולים בוגרים - מומלץ לבצע חיסון דחף, אחת לשנה

מחלות נפוצות, אשר כנגדן פועל החיסון​

  • מחלת החתלתלת (פאנלויקופניה)

המחלה הנפוצה ביותר בקרב חתולים. מדובר במחלת נגיפית הדומה מאוד למחלת הפרוו בכלבים. המחלה פוגעת בעיקר במערכת העיכול ועלולה להסתיים במוות. היא פוגעת בעיקר בחתולים צעירים וסיכויי ההחלמה ממנה הם לרוב נמוכים. 

  • ​וירוס קליצי, וירוס הרפס-רינוטרכאיטיס, חיידק הכלמידיה

וירוסים המשפיעים על מחלות נשימה, פגיעה בחלל הפה והעיניים. מספ​​ר מקרי ההדבקה במחלות אלו עולה כאשר החתולים אינם מחוסנים, מוחזקים בצפיפות ותנאי ההגיינה ירודים. 

מידע נוסף: כל המידע על חתולים >>​​​