הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

הוראות טיפול בכלבים

הוראות טיפול בכלביםסימון כלבים

כל בעלי החיים עלולים ללכת לאיבוד או להיגנב ולכן, הקפידו על סימון, כמחויב בחוק.
סימון כלבים בשבב אלקטרוני ובאמצעות רישיון להחזקת כלב, דרך השיר​ות הוטרינרי העירוני, הינו חובה מגיל 3 חודשים של כל כלב.
בנוסף, חשוב לצרף לכלב קולר עם דסקית, שעליה רשומים פרטי הבעלים.

​מידע על סימון באמצעות שבב אלקטרוני

הסימון האלקטרוני מבוצע לרוב במעמד חיסון הכלבת, והינו הנו תנאי לקבלת רישיון להחזקת כלב. הסימון מאפשר זיהוי ואיתור בעלים של כלבים אבודים. מדובר בסימון באמצעות שבב אלקטרוני המוזרק לבעל החיים באופן תת עורי, באזור שכם שמאל. גוף השבב האלקטרוני בנוי מרכיבים אלקטרונים ופחם אלקטרומגנטי הפועל כאנטנה. גוף השבב נמצא בתוך כפסולת זכוכית אינרטית כך שאינו יוצר תגובת דחייה על ידי הגוף. באמצעות קורא מיוחד, הנמצא בשירות הווטרינרי וכמעט בכל מרפאה וטרינרית פרטית בעיר, ניתן לקרוא את הקוד המוצפן בשבב ולאתר את בעליו של בעל החיים. כמו כן, השבב האלקטרוני מהווה גורם הרתעה מפני נטישת כלבים על ידי בעליהם.​​​​

תנאי אחזקה 

 • לשמור על תנאי החזקה נאותים הכוללים אזור מוצל ומוגן מגשם לכלב בכל שעות היממה​
 • לא לקשור כלבים. במידת הצורך, בעת קשירת כלב בשרשרת או בכבל, להקפיד על אורך אמצעי הקשירה והחומר ממנו הוא עשוי

טיול עם הכלבים

הכלב שלכם הוא בן משפחה, המסב אושר רב לבני הבית, אולם החזקתו בסביבה עירונית צפופה, כמו העיר ראשון לציון, עשויה לעיתים להוות אתגר. יש צורך להוציא את הכלב לטיול ולאפשר לו פעילות גופנית, שתעזור לו לשמור על בריאות גופנית ונפשית.
יש צורך להקפיד לטייל עם רצועה כל הזמן. ניתן לשחרר כלבים רק באזורים המיועדים לכך בפארקים וגינות לכלבים.

מחסום בפה הכלב 

​לכלבים המוגדרים מסוכנים קיימת חובה בחוק לצאת עם כלב כשהוא קשור ברצועה ומחסום על פיו. מחסום מומלץ גם בכלבים אגרסיביים לבני אדם ו/או לבעלי חיים וכן לכלבים הנוטים לאכול כל דבר הנקרה בדרכם. שליטה בכלבכם תמנע תאונות ופציעות מצערות. 
לתשומת לבכם, כלבים מקררים את גופם באמצעות נידוף לחות ונוזלים באמצעות הלשון והפה (הלחתה) ולא באמצעות הזעה. מומלץ להשתמש במחסום המאפשר הלחתה, במיוחד בימי הקיץ החמים. מחסום שאינו מאפשר הלחתה ויש להשתמש בו לזמנים קצרים בלבד מחסום המתאים לפרקי זמן ארוכים.

מניעת מטרד לאחרים ואיסוף גללים

 • באחריות בעלי הכלבים, למנוע מהכלבים להיות מטרד ו/או מפגע לתושבים האחרים
 • באחריות בעלי הכלבים, ​למנוע נביחות וביצוע רעש בשעות המנוחה המוגדרות בחוק (בין 14:00 ל- 16:00, בין 23:00 בלילה ל- 07:00 בבוקר)
  לתשומת לבכם, כלבים יכולים לפתח חרדות מסיבות שונות, בדומה לבני אדם. כלבים הסובלים מ"חרדת נטישה" נוטים לנבוח וליילל ללא הפסקה כאשר הבעלים אינם בבית. במקרה כזה מומלץ להתייעץ עם מאלף העוסק בהתנהגות כלבים ו/או עם הוטרינר המטפל.​
 • באחריות בעלי הכלבים, לאסוף את גללי הכלבים ולהשליכם לאשפה, בין אם הכלב הטיל את גלליו ברשות הרבים ובין אם בחצר הבית

נסיעה בתחבורה ציבורית

 כלב הנוסע עם בעליו בתחבורה ציבורית חייב בזמם פה. על פי תקנות משרד התחבורה, ניתן להוביל בתחבורה ציבורית רק כלבים בגודל המאפשר להחזיקם ביד או להניחם על ברכי הנוסע, כאשר הם מרוסנים בזמם וברצועה או מוחזקים בכלוב ייעודי (הנחיות אלו אינן תקפות לכלבי נחייה). 

הזנה

ההמלצה הרווחת בקרב הרופאים הוטרינרים היא הזנה במזון מסחרי, עדיף יבש. מומלץ לוודא כי המזון מכיל את כל הצרכים התזונתיים של הכלב (מזון כולי). חשוב להאכיל את הכלב בכמות ובתדירות מומלצת על ידי יצרן המזון והוטרינר המטפל. כלבים הניזונים ממזון מסחרי איכותי אינם זקוקים לתוספות מזון ביתיות או אחרות. יש צורך לדאוג למים טריים וזמינים לכלב כל הזמן ובכל עת.​

מזונות מסוכנים ורעילים

הבית אמור להיות הסביבה הבטוחה ביותר עבור חיית המחמד שלנו, אך לעיתים "אורבות" לחיות המחמד סכנות רבות. הכרת הסכנות תסייע לנו למנוע אותן. 
לתשומת לבכם, אין לתת לבעלי החיים תרופות מבלי להתייעץ עם וטרינר. תרופות המיועדות לאדם עשויות להיות מסוכנות לבעלי חיים.​​​

 • ממתקים המכילים תחליפי סוכר כגון קסיליטול עשויים לגרום להרעלות חמורות בכלבים ואף למוות. 
 • שוקולד, עוגות שוקולד, מוצרים המכילים שוקולד ובעיקר שוקולד בעל אחוז מוצקי קקאו גבוה - עשויים לגרום למגוון תופעות הרעלה בכלבים החל מהתרגשות יתר, סימני מערכת העיכול, סימני מערכת העצבים וכלה במוות. כמות השוקולד, אחוז הקקאו בו וגודל הכלב ייקבעו את חומרת הסימנים. בכל מקרה בו יש חשש כי כלבכם אכל שוקולד או כל חומר אחר בעל פוטנציאל הרעלה יש לפנות בהקדם לוטרינר.
 • להימנע ממתן מזונות המכילים עצמות עוף, בצק שלא תפח ומזונות מתובלים וחריפים. מזונות אלו עשויים להוביל לחסימות מעי, שלשול ופגיעה במערכת העיכול.​

בריאות

 • הכלבים שהתלכלכו מבוץ, רצוי לרחוץ אותם אך חשוב להקפיד לייבשם ולסרק היטב את הפרווה בהקדם ובוודאי לפני שיצאו שוב החוצה. 
 • מומלץ לשים לב להתנהגות חיית המחמד שלכם,​​ כגון רעידות שרירים שיכולות להעיד על קור. דחיית הטיפול עשויה להוביל למצב של חולשה, הלם ואיבוד נוזלים. 
 • כלבים גדולים נוהגים לסבול בימי החורף מרגישות ודלקות באזורי הפרקים, לכך יש תרופות ווטרינריות שונות, במרשם בלבד ולאחר בדיקת וטרינר. 
 • הקפידה על מתן חיסונים בצורה סדירה תחזק ותשמור על בריאותו של בעל החיים. 
 • להקפיד על שגרת טיפולי המנע, נגד פרעושים, קרציות ושאר מזיקים​, גם בעונת החורף. לתשומת לבכם,​ המיתוס לפיו טפילים ומזיקים שונים אינם פעילים בחורף, נכון חלקית בישראל. זאת משום שהחורף הישראלי אינו קר כמו החורף בארצות אחרות. אם לא מצליחים להיפטר מהם לבד – לפנות אל מרפאה וטרינרית, שם יעניקו לכלב את הטיפול המתאים.​​​

הנחיות במקרים של רעש זיקוקים

רעש הזיקוקים, באירועים וביום העצמאות​, גורמים לבהלה רבה בקרב כלבים ועלולים אף לסכן אותם. הרעשים גורמים לכלבים לפחד אינסטינקטיבי גדול. התגובה הנפוצה ביותר היא בריחת הכלב מבעליו. הכלבים מתחילים לרוץ ולאחר זמן מה, כאשר הם נרגעים הם לא יודעים היכן הם נמצאים. ​גם כלבים ממושמעים, שאינם נוהגים להתרחק מבעליהם ואפילו כלבי שמירה שחונכו בקשיחות, עלולים להיבהל מאד ולברוח וזאת משום שחוש השמיעה של כלבים מפותח.

 • כאשר יוצאים לאירוע שבו יהיה מפגן זיקוקים - השאירו את הכלב בבית
 • סגרו היטב פתחי יציאה אפשריים בבית, כגון דלתות וחלונות זאת על מנת למנוע הימלטות הכלב וכדי לבודד את הסביבה וליצור הגנה מהרעש ככל הניתן.
  מומלץ לסגור את הכלב בחדר אחד בבית על מנת להקנות לו בטחון רב יותר.
 • השאירו את הטלוויזיה או הרדיו פתוחים כדי שיסוו את רעש הזיקוקים
 • אם הכלב נמצא בחצר, דאגו ששער החצר סגור והכלב קשור היטב ללא אפשרות בריחה
 • אם אתם מוצאים את עצמכם אחרי הכל עם הכלב בסביבת זיקוקים או רעשים קיצוניים, שבו לידו, הרגיעו אותו בליטופים ודיבור רך ופנקו אותו עם משהו טעים לאכול.
  כל אלה ישרו על הכלב ביטחון ויגרמו לו לקשר את החוויה הלא נעימה עם דברים חיוביים.
 • טיפול מונע ניתן לבצע מראש, על ידי מאלפים מקצועיים המקליטים רעשים קיצוניים ומשמיעים לכלב את הרעש, עד שהוא מתרגל לכך.
  במקרים קיצוניים, ולפי המלצת וטרינר מטפל, ייתכן ויהיה צורך בשימוש בכדורי הרגעה.