הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

עיקור וסירוס כלבים וחתולים

עיקור וסירוס כלביםארגוני הרופאים הווטרינרים בארץ ובעולם, ממליצים כיום לעקר ולסרס כלבים וחתולים, 
כאשר הם בני מספר חודשים, עוד לפני הגעתם לבגרות מינית מלאה, כ- 6 חודשים.
פנו לוטרינר שלכם, שישמח לתת לכם פרטים נוספים בנושא ולייעץ לגבי מועד מתאים לניתוח.

העיקור או הסירוס מבוצעים בניתוח, במהלכו מסירים את איברי הרבייה של בעל החיים (אשכים/ רחם ושחלות) והוא מבוצע בהרדמה מלאה תוך מתן שיכוך כאבים. 

ניתוחי עיקור וסירוס הם הניתוחים השכיחים ביותר כיום במר​פאות לח​יות מחמד.
כלבים וחתולים שעברו את הניתוח יחזרו במהירות לפעילות מלאה. בעלי חיים שעברו עיקור או סירוס אינם מרגישים בחוסר, מכיוון שעבורם זהו תהליך הורמונלי בלבד. 

חתולים שעברו עיקור/ סירוס מסומנים על ידי חיתוך (קיטום) קצה אוזן ימין שלהם. החיתוך אינו כואב לחתול כיוון שנעשה בעת הניתוח​ כשהחתול מורדם.

סיבות עיקריות לעיקור ולסירוס

  • סיבות רפואיות -  מניעת גידולי עטין ודלקת רחם בנקבות, מניעת סרטן אשך ודלקת פרוסטטה בזכרים
  • הפחתת התנהגות תוקפנית - בעלי החיים הפעילים מינית נוטים להיות תוקפניים יותר ולהגן על הסביבה שלהם. זכרים נוטים לברוח במרדף אחרי נקבות מיוחמות ובתוך כך חשופים לסכנות דריסה, פציעות ומוות. נקבות נוטות לדמם במהלך תקופת הייחום מאזור איבר המין. ריח הייחום גורם להתקהלות זכרים מסביבן, עובדה המקשה על הבעלים טיולים עם הכלבה ברחוב. 
  • מטרדי רעש וריחות - חתולים המוחזקים בבית עלולים לגרום למטרדי רעש ריח ולכלוך בגלל נטייתם לסמן בשתן מקומות שונים בבית ובגלל התנהגות ייחום. ​
  • צמצום נטישה - צמצום מספר הכלבים הננטשים ברחוב בכל שנה. מספר גדול של כלבים ננטש ברחובות העיר, חלקם הגדול ננטש כיוון שנולדו מהריונות בלתי רצויים.
  • סיבות כלכליות - הפחתה בתשלום אגרת רישיון לכלב​