הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

טיפול בכלבים בעונת החורף

טיפול בכלבים בעונת החורףימי החורף מאופיינים לרוב בסופות הכוללות כמות ​גדולה של משקעים וגלי קור קיצוניים.
כולנו נערכים בציפייה ולו למעט טיפות גשם ומצטיידים במטריה, מעיל ומגפיים עמידות, אך חשוב לא פחות להכין גם את חברינו הטובים, בעלי החיים.


טיפים והצעות לשמירה על חיית המחמד שלכם בעונה הקרה

התמודדות בקור וברוחות

שילוב של קור ורוחות הוא גרוע ביותר. כלבים עירוניים מתקשים לשרוד בתנאים אלו למשך זמן, ועלולים להיות חשופים להתקררויות, מחלות נשימה ודלקת ריאות, בין שאר מחלות.

 • ​הכנסת הכלבים לתוך הבית - בזמן צניחת הטמפרטורה מומלץ להכניס את בעל החיים לתוך הבית. אם אינו אפשרי, חשוב לדאוג שסביבת המגורים של הכלבים תהיה יבשה, חמימה, אטומה לגשמים ורוחות. 

 • מצע מרופד - אם הכלבים אינם מורשים לעלות על הספה, דאגו להם למצע מרופד כגון שטיח, מזרון קטן או שמיכה ישנה, על מנת לבודד את גופם מהרצפה הקרה. 

 • יציאה לטיול בחוץ - לפני יציאה לטיול, מומלץ להרגיל את הכלב לקור בחוץ על ידי מעבר ב"חדר ביניים", הכלב יחווה ירידה הדרגתית בטמפרטורה בין הפנים לחוץ וכך ימנע שוק הקשור לשינויי טמפרטורה קיצוניים בגוף. 

 • טיפול בפרווה - בעלי חיים מגנים על עצמם מפני הקור והרטיבות בעזרת שומן שהם אוגרים בשכבה התת עורית שלהם ובזכות הפרווה שהופכת לסמיכה ועבותה יותר בחורף. לכן,  מומלץ לא לספר ולגלח את חיית המחמד במשך החורף. כמו כן, האוויר שנמצא בין השערות, מהווה שכבת הגנה לכן, כדאי ל הקפיד להבריש את הפרווה.
  חיות שפרוותם ארוכה, מוגנות טוב יותר מחברותיהן בעלות הפרווה הקצרה, כמו כן גילו של בעל החיים משפיע על רגישותו לקור - לבעל חיים מבוגר יותר יהיה קשה יותר לשמור חום הגוף. להגנה נוספת מפני הקור, ניתן להקל על בעלי החיים והלבישם בסוודר לקראת היציאה מהבית. 

 • הזנה - בחורף מומלץ להאכיל את בעלי החיים שחיים בחוץ בכמות מזון גדולה יותר בכ- 10%. בעל חיים, החי מחוץ לבית זקוק ליותר אנרגיה לצורך שמירה על חום גופו ובהתאם לכך צריכת הקלוריות שלו בחורף גבוהה יותר.
  לבעלי חיים הנוטים להשמנה, שחיים בבית חמים ובחורף מבצעים פחות פעילות גופנית, ניתן לשקול להאכיל בכמות מזון נמוכה יותר ב- 10% או להעביר לתזונה דיאטטית ביעוץ עם הוטרינר המטפל. 
  היובש הרב ופעולת המזגנים עלולים לגרום לאיבוד מואץ של נוזלים. גם בחורף זכרו לדאוג ולספק לכלב ולחתול שתייה מרובה, וכך תמנעו מהם לשתות משלוליות ברחוב, שלרוב מזוהמות.

 • בטיחות - יש להיזהר מלהשאיר תנורים שאינם בטיחותיים ליד הכלבים ללא השגחה​.

התמודדות עם ברקים ורעמים

סערות וברקים עלולים לגרום לבעלי חיים לחרדות ולחץ. הכלבים עלולים לברוח מהבית ולכן השמירה על הכלבים צריכה להיות מוגברת.
אם הכלב שלכם חווה את הסערות באופן קשה במיוחד, להלן פתרונות אפשריים:  

 • לתת תרופות וטרינריות מרגיעות במרשם רופא בלבד, לאחר שניסיונות טיפול התנה​גותיים לא עזרו
 • להקליט ולהשמיע לכלב את רעש הרעמים בתדירות גבוהה ובעוצמה נמוכה, עד שיתרגל לרעש.

מידע נוסף: כל המידע על כלבים >>​​​​