הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

הדברה

​​​​​​​​​​​הדברה​​​​ההתמודדות מול הטבע אינה קלה היא מצריכה זמן, עבודה ולא פחות חשוב חינוך למודעות. יחידת ההדברה באגף התברואה עושה את המרב לצמצום מפגעי המזיקים תוך שמירה​ מרבית על איזון בין הטבע לבריאות הציבור באופן כזה  ששגרת חיינו לא תיפגע. 

יחידת ההדברה מטפלת במגוון רחב של מזיקי בריאות ומטפלת בהדברה מונעת.
פעילות ההדברה מתבצעת הן באופן יזום והן כמענה לקריאות תושבים.

הטיפול במרבית הפניות נעשה על ידי יצירת קשר טלפוני, הגעה לבית התושבים, סריקת השטח, זיהוי המפגע, הדברה וצמצום נגיעות המפגע.

פעילות שוטפת למניעה יזומה

היחידה יוזמת פעולות שוטפות של מניעה באמצעות ביקורות והדברה המבוצעות על ידי עובדי היחידה ברחובות העיר.
בכל יום סורקים העובדים רחובות ואזורים נבחרים ונכנסים לבתים כדי לאתר מפגעים תברואתיים, כגון: נגיעות מכרסמים, הימצאות מקורות מים עומדים ואיסוף מידע לגבי דלתות אשפה ובורות ביוב לא תקינים. במידת הצורך, הם מדווחים ליחידת האכיפה על מפגעים אלו ומשתפים עמם פעולה לצמצום ומיגור המפגעים. פעולות מונעות אלו, במקרים מסויימים, עדיפות על פעולות הדברה.
פנייה ליחידת ההדברה, תיעשה באמצעות מוקד השירות העירוני 106, הפניות תענינה תוך מתן עדיפות לאירועים המהווים סכנה לציבור (כגון: נחיל דבורים).

מידע על מזיקים ופעולות מניעה

​מזיקים
​מידע
יתושים

​בעבר היינו משייכים כל פניית יתושים למוקדי מים ידועים וקבועים ומטפלים רק בהם. בשנים האחרונות, מאז פלש יתוש מזן "הנמר האסייאתי" לאזורונו המצב בעייתי יותר ודורש התייחסות אישית לכל פונה. בניגוד לשנים קודמות נמצאו באחרונה דגירות גם בתקופת החורף. תופעה זו נדירה ומדאיגה ומצריכה ההיערכות מיוחדת לצמצום היתושים לאורך כל השנה. עם קבלת הפנייה עובדי ההדברה מתאמים מועד ומגיעים לבית הפונה, במידת הצורך הם מבצעים ניטור גם בבתים סמוכים וממגרים מוקדי מים רבים. עבודה זו מתבצעת ביסודיות וגוזלת זמן , אך מאפשרת תוצאות חיוביות בשטח.

​כיוון שהתעלות ומוקדי הדגירה הקבועים מטופלים על ידי עובדי ההדברה, אחת לשבוע באופן קבוע ולאורך רוב חודשי השנה. מרבית מפגעי היתושים כיום נמצאים בשטח הפרטי.

מקורות מים עומדים מהווים מוקד לדגירת יתושים. בכדי להתמודד טוב יותר עם הבעיה, מומלץ כי כל תושב יבצע סריקה בחצר ביתו בכדי לרוקן כלי אגירה המלאים במים (תחתיות של עציצים, צמיגים, בריכות ילדים, דליים, חביות, אדניות)

הגברת מודעות הציבור בנושא יתושים מתבצעת על ידי העירייה באמצעות פרסום באתר האינטרנט של העירייה, בעיתונות המקומית ובשלטי חוצות. כמו כן, באמצעות הפצת עלוני הסברה וייעוץ לתושבים על דרכי ההתמודדות והמניעה של התפתחות יתושים בשטחם הפרטי​

טרמיטים

​עיריית ראשון לציון מטפלת בטרמיטים בשטח הציבורי ומנסה לצמצם ולהילחם עד כמה שניתן במזיק זה.
הימצאות טרמיטים בשטח הפרטי הינה תופעה קשה במיוחד, אך הטיפול בה צריך להיעשות על ידי בעל הנכס בו נמצאו הנגיעות, יחד עם זאת נשמח להגיע, לזהות את המזיק ולייעץ בתחום אחריותנו.​

מכרסמים

​במשך השנה מתקבלות אלפי פניות בנוגע לעכברים/ חולדות.
התמודדות מול מטרד זה דורשת מיומנות גבוהה לזיהוי ואיתור המוקד ולעיתים נדרשת סריקה של מספר מבנים ממקום הפנייה כדי לאתר את מחילות המכרסמים. במסגרת הטיפול במכרסמים אנו מניחים פתיון רעיל בתוך מחילות שאנו מאתרים או לחילופין בבורות ביוב. איננו מניחים פתיונות מעל פני השטח, כדי למנוע הדברה לא רצוייה שעלולה לפגוע בחיות מחמד או בבני אדם.
בשטח הפרטי מומלץ לשמור על הניקיון בחצרות ובעיקר לנכש עשבים שוטים על מנת למנוע התרבות עכברים ומזיקים אחרים.​​

צרעות

​במהלך חודשי הקיץ ועד חודש נובמבר מתקבלות מאות פניות ל​גבי צרעות ודבורים, הטיפול בהם מחייב ריכוז, זהירות, סבלנות ומקצועיות רבה​

​תהלוכן האורן

​טוואי התהלוכה הינו סוג של עש ממשפחת התהלוכנים. הזחלים שבוקעים חיים חיי חברה, הם נעים בשיירה מן העץ אל האדמה ושם הם מתגלמים למשך חודשי הקיץ. 
הנזק שנגרם על ידי תהלוכן האורן: התייבשות עץ האורן, נזק לאדם ולבעלי החיים בתגובות אלרגיה. בעיר יש כ- 450  עצי אורן. חלק לא מבוטל מהם, נמצאים במוסדות חינוך. 
בחודשים דצמבר-פברואר אנו מבצעים ביקורות ברחבי העיר כדי לאתר עצים נגועים ומבצעים קידוחים והזרקת חומר הדברה לגזע העץ.

​פגרים

​הדברת פגר מתבצעת כאשר הוא נגוע במזיקים וקיים קושי עקב כך לאסוף את הפגר. ריסוס הפגר וחיטוי המקום על ידי חומר מטשטש ריח ואנטי בקטריאלי המשמיד חיידקים ומונע מחלות הינו חיוני לבריאות הציבור.
במידת הצורך נעשית גם הדברת פרעושים שעזבו את גוף החיה המתה ומחפשים פונדקאי אחר. הפרעושים עלולים להיטפל  לאדם הנמצא בקרבת הפגר ולהעביר מחלות קשות לכן חשוב לבצע חיטוי והדברה או ריסוס נגד פרעושים, קרציות או רימות.

העירייה מבצעת פינוי פגרי בעלי חיים משטחים ציבוריים.
לאור מיומנותה וזמינותה של העירייה בתחום נותנת העירייה שירות בתשלום לפינוי פגרים משטחים פרטיים, האגרה תמורת פינוי הפגר נקבעת מפעם לפעם ומתעדכנת בחוק העזר העירוני.​


פירוט חומרי הדברה

​יחידת הדברה מתמקדת באיתור המפגעים ובמציאת פתרונות מניעה טרם השימוש בחומרי הדברה.

​חומר הדברה​
​משמש עבור מזיקים
​אדמירל - פירטרואיד
במקרים רבים מזמינים כוורן שיאסוף את הקן
​דבורים
ריסוס פגרים

​אדמירל - פירטרואיד

​צרעות
נמלים
פרעושים
​פירטרואיד
​ברחשים
​רטימון - אנטיקואגולנט
ברודיטופ פסטה - אנטיקואגלנט
ברודיטופ בלוק - אנטיקואגולנט
​חולדות
עכברים

שמן PP2222 או MLO
​יתושים
כולל הדברת מקורות מים עומדים

​מלכודות
​זבובים

​נימקס 45
​תהלוכן האורן


כותרתמנהלטלפוןדואלכתובתקישור לפרטים נוספיםיצירת קשרפקסtrue