הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

כללי בטיחות לחופשת הקיץ

​​​​​​ שמירה על בטיחות התלמידים חיונית גם בתום שנת הלימודים ויש להיות מודעים לסכנות הטמונות בפעילויות האופייניות לחופשת הקיץ. בדף זה תמצאו מידע על הכנה לחופש הגדול, על פעילויות חוץ בחופשת הקיץ, על פעילות בטוחה עם מתקנים מתנפחים ועוד.


אירועי סיום שנת הלימודים

לאירועי סיום שנת הלימודים בבתי הספר מאפיינים מגוונים. האירועים עשויים לכלול הקמת במות, אמצעי תאורה, מערכות חשמל מורכבות, שילוב של כתובות אש, זיקוקי דינור, פעילות חוויה עם מתקנים מתנפחים, פעילויות מים ועוד. אירועים אלה מחייבים היערכות נכונה בהתאם לנוהלי משרד החינוך. תכנון מקדים ופרטני יאפשר לקיים את הפעילויות הללו בצורה טובה ובטוחה. למידע נוסף על ניהול אירוע רב משתתפים בבית ספר.

הכנה לחופש הגדול

לפני יציאת התלמידים לחופשת הקיץ חשוב לקיים בכיתות פעילות הסברה שתעסוק בסכנות האופייניות לחופשת הקיץ ובדרכים למניעתן. ההסברה תותאם לגיל הילדים ותינתן באמצעות שיחה, סדנה המועברת על ידי התלמידים עצמם או בכל דרך אחרת, לפי שיקול דעתו של המורה המחנך. במסגרת הפעילות יוצגו כללי ברזל להתנהגות בטוחה בחופשת הקיץ בים, בבריכה, בכבישים, במגרשי ספורט ובמתקני שעשועים. למידע נוסף ראו הסברה וחינוך לבטיחות מונעת לקראת חופשת הקיץ.

פעילויות חוץ בחופשת הקיץ

לאורך השנים תנאי מזג האוויר בקיץ הולכים ונעשים קשים יותר. המעבר מהבית, מהרכב ומהכיתה הממוזגים לפעילות בחוץ בתנאי החום מקשה על התלמידים את ההסתגלות למזג האוויר. על מנהלי הפעילויות לסוגיהן, המדריכים והמבוגרים המלווים לתת את הדעת על כך. בשטח אנחנו נתקלים בבעיות רפואיות שונות, וכדאי להיערך לכל אחת מהן, ולהכיר את התסמינים. תכנון וניהול משק מים בטיולים ופעילויות חוץ בשטח​ יכול למנוע פגיעות ולהציל חיים. כמו כן יש להקפיד על כללי זהירות מפני הכשת נחשים​ בטיולים ופעילויות שטח.
למידע נוסף:

בטיחות בדרכים

לפני יציאת תלמידים לחופשת הקיץ, חשוב להזכיר את נוהלי הבטיחות בדרכים. ראשית זכרו כי ילד עד גיל 9 לא חוצה כביש לבד. תרגלו עם הילדים הליכה בטוחה על המדרכה, הרחק מהכביש, בחרו את המקום הבטוח לחצייה (רצוי במעבר חצייה עם רמזור), הדגימו להם כיצד חוצים (לא מתפרצים לכביש, מסתכלים לצדדים לוודא שהכביש פנוי), תרגלו חצייה בטוחה בזריזות, בקו ישר, בלי מסיחי דעת כמו טלפון נייד או נגן מוסיקה. למידע נוסף על בטיחות בדרכים.

רכיבה על אופניים

לרכיבה על אופניים יתרונות רבים, אך היא יכולה להיות מסוכנת. רכיבה לא בטוחה עלולה לגרום לחבלות בגוף כתוצאה מנפילה או חלילה לפגיעות קשות כתוצאה מתאונה. לכן, חובה על הרוכבים להשתמש באביזרי ב​טיחות בכל רכיבה. צריך לזכור שרוכב אופניים בכביש הוא בדיוק כמו מי שנוהג ברכב, עליו להכיר את חוקי התעבורה ואת התמרורים. המלצה: ילדים עד גיל 9 ירכבו בהשגחת מבוגר בלבד. למידע נוסף על בטיחות בדרכים וכללי רכיבה בטוחה על אופניים​.

מתקנים מתנפחים

במתקנים מתנפחים קיים פוטנציאל סיכון. ואכן, במהלך השנים אירעו תאונות ופציעות רבות בגלל חוסר זהירות ואי מילוי הנחיות. באחריות המנהל או האחראי לפעילות לוודא כי המפעיל נושא תעודת מנהל אתר מתקנים מתנפחים ותעודה של מגיש עזרה ראשונה. יש לבקש מהמפעיל להציג אישורים למתקנים ולוודא כי יש ברשותו פוליסת ביטוח.
למידע נוסף:

פעילויות מים ורחצה

בימי הקיץ החמים מרבים בפעילות הכוללת מים ורחצה – בים, בבריכה, בפארק מים ועוד. פעילות כזו מחייבת השגחה קפדנית ומילוי מדוקדק של הנחיות הבטיחות לפעילות רחצה במהלך פעילויות חוץ. לשימושכם רשימות עזר לבדיקות בטיחות:

מלווים בפעילות רחצה בים ובבריכה

בקייטנת יום המתקיימת בבריכה או בחוף ים יש למנות מדריך אחד לכל 15 חניכים.
בכניסה למים, יחס המדריכים יהיה בהתאם לסוג ואופי הפעילות על פי הכללים המפורטים בחוזר מנכ"ל פעילויות חוץ-בית-ספריות.

גלישת גלים

בשנים האחרונות החלה להתפתח פעילות של קייטנות גלישת גלים לאורך חופי הים התיכון. פעילות זו מקנה לילדים יכולת התנהגות נכונה ובטוחה בים. לשימושכם רשימת עזר לבדיקת בטיחות בקייטנת גלישת גלים.

הסעות

פעילויות מאורגנות כגון קייטנות ופעילויות חוויה ונופש כוללות על פי רוב גם הסעות. על האחראי לפעילות לוודא כי נשמרים כללי הבטיחות בהסעות. לכל הסעה בקייטנה חובה למנות מלווה שתפקידו לדאוג לבטיחות ההסעה. בסיום הנסיעה, חובה לוודא שכל הילדים ירדו מהרכב. למידע נוסף ראו הנחיות למלווה בנסיעה.

קייטנות ומפעלי קיץ

עבור כל קייטנה חובה להציג למפקח המחוזי על הקייטנות אישור יועץ בטיחות לתקינות מבנה ומתקני הקייטנה, אישור קב"ט מוסדות חינוך רשותי וכן אישור משרד הבריאות בקייטנה המפעילה שירותי הסעדה. למידע מפורט ראו חוברת הנחיות ביטחון ובטיחות לקראת הקיץ​.

מידע למנהלי קייטנות ובעלי תפקידים נוספים

חומרי הדרכה למנהלי קייטנות

חוזרי מנכ"ל