הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

ברשוב Brasov

ברשוב Brasov
מידע נוסף על ברשוב Brasov

​ברשוב היא עיר במרכז רומניה (טרנסילבניה). 
העיר ממוקמת כ־166 קילומטר צפונית לבוקרשט ושוכנת לרגלי ההר טימפה ומוקפת ברכס הקרפטים הדרומיים בחבל ההיסטורי טרנסילבניה. אוכלוסיית העיר מונה כ- 275,500 נפש. 

היסטוריה והווה

שם העיר נגזר מהמילה הפצ'נגית "barasu", שמשמעותה "מצודה". הפצ'נגים הם עם טורקי שחי באזור בסביבות המאה ה-11 לספירה. הרומנים וההונגרים שהגיעו לאזור אימצו את השם.
במאה ה-12 התיישבו באזור סוחרים גרמנים מסקסוניה, שקראו לעיר "קרונשטאט". 
ברשוב נוסדה באופן רשמי ב-1211 על ידי אבירים גרמנים. התיישבו בה גרמנים סקסונים שצאצאיהם היו במשך מאות שנים האוכלוסייה העיקרית של העיר ונתנו לה את אופייה הגרמני.
במאה ה-14 נבנתה חומת העיר.
במאה ה-16 תמכו מרבית תושבי העיר בתנועת הרפורמציה הפרוטסטנטית, וברשוב הייתה למרכז החדרת הנצרות הפרוטסטנטית לטרנסילבניה.
העיר נפגעה קשות ב-1689 בדליקה גדולה שהחריבה חלק גדול ממנה. בסוף המאה ה-17 שוחררה העיר מידי האימפריה העות'מאנית ועברה לידי האימפריה האוסטרו-הונגרית, ששלטה בה עד 1918.
ערב מלחמת העולם השנייה מנתה אוכלוסיית העיר כ-62,000 נפש והייתה מורכבת משלוש קבוצות אתניות עיקריות: רומנים, גרמנים והונגרים. כל קבוצה היוותה כשליש מהתושבים, והעיר החדשה נחלקה לשלושה רבעים בהתאם. במלחמת העולם השנייה נכבשה ברשוב על ידי ההונגרים שהיו בעלי בריתם של הנאצים, ההונגרים רצו לרכז את היהודים במחנות עבודה ולהשמידם בדרכם הם (כמעט מחצית מיהודי רומניה הושמדו בשואה), אולם האוכלוסייה בברשוב התנגדה וכך ניצלו חייהם של היהודים שגרו בה. עם תבוסת גרמניה, עזבו את העיר רבים מהגרמנים וחלק מההונגרים, כך שמאז, רוב התושבים רומנים. הגרמנים וההונגרים שנותרו נטמעו ברומנים, שמספרם בעיר גדל פי חמישה ויותר.במהלך תקופה קצרה, בין 1950 ל-1960, שונה שמה של העיר על ידי השלטונות הקומוניסטיים ברומניה ל־"Oraşul Stalin" – "עירו של סטלין".
ב-15 בנובמבר 1987 נכשל בעיר "מרד ברשוב" נגד השלטון הקומוניסטי. זה היה אחד הסימנים המקדימים למהפכה שקרתה שנתיים מאוחר יותר. בשנות האלפיים, מתגוררים בברשוב כ-300 יהודים; רובם מבוגרים. 


אתרי התיירות

אחד האתרים המפורסמים בברשוב הוא הכנסייה השחורה.
זו כנסייה גותית מהגדולות ביותר במזרח אירופה שנבנתה ב-1477 על ידי הקהילה הגרמנית הלותרנית שהייתה בברשוב. בשנת 1689, באחד הקרבות בין הנוצרים לטורקים היא עלתה באש וקירותיה השחירו, ומכאן שמה. 

בסמוך לברשוב נמצאת עיירת התיירות הציורית פויאנה ברשוב המושכת אליה תיירים רבים מרומניה ומכל העולם. בחורף פועל באזור אתר סקי ובקיץ ניתן להשקיף מפסגות הקרפטים אל עבר הנוף עוצר הנשימה.