הפעל נגישות לקוראי מסךנגישותדלג לתוכן מרכזי
 

גונדר Gondar

מידע נוסף על גונדר Gondar

​גוֹנְדָר היא עיר השוכנת במחוז צפון גונדר שבמדינת אמהרה בצפון אתיופיה ונמצאת כ-30 ק"מ צפונית לאגם טאנה על גדות נהר אנגאראב התחתון ודרומית-מערבית להרי סימן.
גונדר מונה היום כ-210,000 תושבים.
כיום, גונדר היא מרכז אזורי ועיר תיירותית שבמרכזה שוכן המתחם הקיסרי ההיסטורי, פאסיל גמב, המוכרז כאתר מורשת עולמית מאז 1979. היא גם מרכז דתי של הכנסייה האתיופית האורתודוקסית.
גונדר מוכרת בישראל בשל כך שרוב היהודים שעלו לארץ מאתיופיה התגוררו בסביבתה של העיר. כיום עדיין מתגוררים בה מעט יהודים.

יסוד העיר

עד המאה ה-16 לא ייסדו קיסרי השושלת הסולומונית בירה קבועה, אלא חיו חיי נוודות .במחצית השנייה של המאה ה-16 החלו השליטים האתיופים להתמקד באזור אגם טאנה עם יישובי אוהלים אלה נמנים אמפראז, איבה, גורגורה ודנקז.
לאחר מכן החלו מקימים טירות במקומות אלה. 

מאז סוף השושלת הגונדרית העיר שימשה כבירת אתיופיה עד שהקיסר תוודרוס השני העביר את הבירה הקיסרית לעיר דברה תבור בה הוכתר ב-1855. ב-1864 וב-1866 בזז תוודרוס השני את כנסיות גונדר באופן שיטתי, ורוקן אותן מאוצרותיהן וספריהן.

לאחר כיבוש אתיופיה בידי איטליה ב-1936, המשיכה גונדר להתפתח תחת שלטונה. בזמן מלחמת העולם השנייה, נותרה בגונדר העמדה האחרונה של הכוחות האיטלקיים, ובנובמבר 1941 הופצצה והוכנעה על ידי הצבא הבריטי, ששה חודשים לאחר שאדיס אבבה נכבשה. אזור גונדר היה אחד ממרכזי הגרילה האיטלקית כנגד הכוחות הבריטיים עד קיץ 1943‏. 

העיר כיום

באופן מסורתי נחלקת העיר למספר שכונות או רבעים: "אדיס אלאם", בו מתגוררים רוב התושבים המוסלמים; "קאילה מאדה", בה חיו יהודי אתיופיה; "אבאן בית", מעונו של האבאנה, ראש הכנסייה האורתודוקסית האתיופית; ו"קאגן בית", אזורם של האצילים[. גונדר היא המרכז ללימודים כנסייתים של הכנסייה האורתודוקסית האתיופית, וידועה בריכוז של 44 כנסיות. במרכז העיר גונדר ניכרת השפעתה של תקופת הכיבוש האיטלקי שהחלה באמצע שנות ה-30 של המאה ה-20. מאפייניו העיקרים הם הכיכר המרכזית שסביבה חנויות, בית הקולנוע ובנינים ציבוריים אחרים בסגנון איטלקי מודרני. בעיר שוכנים אוניברסיטה ושדה תעופה קטן הנמצא מדרום לה.

אתרי העיר

בפאסיל גמב ניצבים ארמונותיהם של הקיסרים פאסילדס, ייאסו הראשון ומאנטאוואב, היכל דווית, אורווות, שני מבנים המיוחסים ליוהנס הראשון ומספר כנסיות. כקילומטר וחצי צפונית-מערבית לפאסיל גמב שוכנים מרחצאות פאסילידס שבנייתם מיוחסת לו, והלאה מהם נמצא קומפלקס קוסקאם שנבנה על ידי הקיסרית מאנטאוואב. שלושת האתרים האלה מוכרזים מאז 1979 כאתר מורשת עולמית. בנוסף שוכנים בגונדר ראס גמב, ארמונו של ראס מיכאל סהול מהמאה ה-18, וכנסיית דברה ברהן סלאסי.